Юридичні консультації

Prev Next
 

ЖОКЕЙ

240.jpg
У XVI столітті в Англії так називали підлітків, які крутилися на конюшнях, а потім і інших людей, так або інакше пов'язаних з кіньми: грумів, форейторів, мандруючих артистів і різного роду мандрівників – тих, хто верхи їздив по світу у пошуках кращої долі. Всім цим людям властиві були певні риси вдачі: постійне прагнення до успіху, здатність боротися з труднощами і тонкість натури. І «жокеєм» став називатися особливий склад особистості.
Коли в Англії вивели чистокровну верхову породу і стали проводити скачки, виступали в них здебільше люди саме з таким характером. Тому їх і назвали «жокеями». Так професія отримала свою назву, яка поширилася по всьому світу разом з назвами головних класичних призів «Дербі» і «Окс».
Здобуття професії
У цю професію люди приходять рано і завжди майже схожими шляхами. Дитина «захворює» кіньми, приходить допомагати на стайню, за це йому дають покрокувати на спокійних конях, потім садять на проїздки і, якщо виявляться здібності, після досягнення певних навиків і відповідного віку записують на скачки. Проте будь-якій професії треба вчитися, тому практично в кожній країні є школи жокеїв. Найстарша з них знаходиться в НьюМаркеті (Канада). З теоретичних предметів там вивчають походження коней як виду, їх анатомію і фізіологію, основи розведення, годування, біомеханіку рухів на різних алюрах і типах дихання, конституцію, принципи підготовки коня до скачок, кування. Але основний уклон робиться на вивчення грамотної їзди. Посадку, посил і уміння працювати хлистом відпрацьовують на спеціальних тренажерах. Якщо учень робить щось неправильно, спалахує сигнальна лампочка. На заняттях з тактики їзди переглядають відеозаписи скачок різних років, розбирають конкретні приклади дій жокеїв під час проходження дистанції.
В основному жокеями стають чоловіки, не дивлячись на те, що жінки від природи нижчі і легші. Але поширена думка, що жокейська робота не для слабкої статі. І дійсно, більшість жінок мають скромні досягнення в скачках. Знаменитих жінок-жокеїв - одиниці.
Головне - вага
Для того, щоб стати жокеєм, одних лише здібностей недостатньо - потрібно мати відповідну статуру. Жокей повинен важити зовсім небагато - 50 кілограмів, максимум 54, тому багато хто з них постійно сидить на дієті і займається спортом, щоб мати струнку фігуру. Жорсткі вимоги до ваги приводять до того, що в багатьох країнах як жокеїв незаконно використовують дітей.
Часто жокеї тримають вагу нижче за свою фізіологічну норму, тому у багатьох з них до сорока років з'являються захворювання шлунково-кишкового тракту. Але, за словами фахівців, є люди легкі за своєю конституцією, і вони не сидять на жорсткій дієті.
Кар’єра через перемоги
Залежно від того, з якими результатами молодий жокей закінчив училище, він отримує ту або іншу категорію: якщо з відзнакою - то другу, якщо без - то третю. Категорії важливі, від них залежить розвиток кар'єри жокея. Відмінники зазвичай швидше отримують звання "майстер-жокей міжнародного класу".
Важливу роль грає і талант: для того, щоб надали звання, потрібно набрати певну кількість перемог. Звання "майстер-жокей" видає товариство "Жокей-клуб" за підсумками змагань. В це товариство всі іподроми країни відправляють інформацію про участь жокеїв в стартах, воно ж видає жокеям ліцензії на діяльність.
Заробітки вітчизняних і закордонних жокеїв відрізняються в рази, не дивлячись на те, що всюди вони складають 10% від виграшу.
Активна старість
Стандартного віку виходу жокеїв на пенсію не встановлено. Вони працюють, поки затребувані і доки дозволяє здоров'я. Деякі унікуми працюють до шестидесяти, але багато хто закінчує кар'єру в 30 років.
Як правило, колишні жокеї стають тренерами, але деякі з них взагалі змінюють професію. Річ у тому, що довкола індустрії скачок на Заході існує потужна інфраструктура: спеціалізовані газети і журнали, а також телепередачі. Колишні жокеї в рамках цієї індустрії стають аналітиками, коментаторами і оглядачами.
Мистецтво говорити
Професіоналізм жокея оцінюють за багатьма показниками. Відчуття коня, тактика, їзда на фініші, стиль, посадка, встановлені рекорди, вага, перемоги, участь в крупних скачках – цінувалися і цінуються з давніх часів скрізь. За кордоном останнім часом з'явилися нові професійні вимоги для жокеїв – імідж і уміння спілкуватися з журналістами. Чому ж це вважається зараз не менш важливим, аніж правильна посадка і грамотне посилання? Коні, на яких скаче жокей, купуються і продаються, потім починають породжувати потомство, яке теж купується і продається. Хто дасть скакунові найбільш точну характеристику – звичайно, жокей, що виступав на ньому. Його вислів може вплинути на ціну скакуна, злучки з його батьком, наступних коней від його матері. Тому на Заході давно існує золоте правило інтерв'ю: говорити про коня лише хороше, яким би посереднім він насправді не був. Це ціле мистецтво. Адже все сказане повинно бути правдою.
Улюбленець публіки
Привабливість жокея, його артистизм теж дуже цінуються. Він повинен завоювати публіку і залишатися її улюбленцем. Тоді люди частіше приходитимуть на скачки, ставитимуть на нього, купуватимуть його фотографії і сувеніри з його портретом. Взагалі професія жокея має багато спільного з акторською. Вона така ж творча. Знаходження контакту з кожним конем, вироблення оптимальної посадки неможливі без інтуїтивного пошуку і постійних імпровізацій. Так само, як актор залежить від режисера, жокей залежить від тренера і власника коня. Взаємини з тренером часто стають проблемою для жокея. Йому здається, що, сидячи на коні, він краще відчуває і розуміє його, тому йому видніше, як краще підвести коня до відповідального старту. Не кожен тренер орієнтуватиметься на думку жокея, не кожен жокей сліпо виконуватиме всі вказівки тренера. Тому часто виникають конфлікти. У випадку невдач тренер списує їх на погану їзду, а жокей – на неправильну підготовку коня. Здається закономірним, що, пропрацювавши деякий час жокеєм, людина хоче спробувати тренувати коней самостійно.
Повернутися назад