Юридичні консультації

Prev Next
 

ТОКАР

434.jpg
Загальна характеристика професії:
Обробляє на токарному верстаті деталі, а також робить на них різьбу, свердлить і т.д. Визначає, за допомогою якого інструменту і з якою швидкістю, на яку глибину потрібно різати. Працює по кресленнях. Є верстати, на яких можна виконувати лише один вид обробки, або універсальні верстати. Найбільш кваліфікованим вважається токар, що працює на універсальному токарному верстаті і виконує всі операції.
Вимоги до індивідуальних особливостей людини:
Токар повинен володіти гострим зором, точним лінійним і об'ємним окоміром, хорошою зорово-моторною координацією, технічним мисленням, просторовою уявою, стійкістю уваги.
Медичні протипокази:
Професія протипоказана людям, які страждають захворюваннями опорно-рухового апарату, серцево-судинної та нервової систем, дихальних органів, а також пониженим зором (що не компенсується окулярами), підвищеною чутливістю до дії хімічних речовин.
Вимоги до професійної підготовки:
Токар повинен мати хорошу підготовку з арифметики і геометрії, у сфері фізики (механіка, електротехніка).
Він повинен знати: конструкцію і правила перевірки на точність токарних верстатів різних конструкцій; способи установки, кріплення, вивіряння деталей і методи визначення технологічної послідовності їхньої обробки; влаштування та правила теплообробки, заточування і доведення всіх видів різального інструменту; способи досягнення встановленої точності та чистоти обробки; правила визначення режимів різання по довідниках і паспорту верстата. Токар повинен уміти виконувати роботи по кресленнях, визначати режими різання, вибирати оптимальний порядок обробки деталей, виробляти розрахунки, пов'язані з виконанням особливо складних токарних робіт.
Цій професії вже три століття, але вона як і раніше, затребувана на ринку праці. Жоден механізм (у автомобілі, годиннику або комп'ютері) не обходиться без деталей, виготовлених на токарному верстаті. Багато хто порівнює токаря з чарівником, здатним зі шматка металу зробити деталь найхимернішої форми. До групи токарних верстатів входять верстати, що виконують як окремі, так і універсальні операції. Відповідно до цього розрізняють групи спеціальностей: токар-універсал, токар-заточувальник, токар-карусельник, токар-револьверник, токар-розточувальник. Найбільш кваліфікованою є спеціальність токаря-універсала, що уміє виконувати всі можливі операції.
Токар виконує всі операції, пов'язані з круглим обточуванням деталей. Він розточує всілякі поверхні, торцеву плоскість, робить різьблення, свердлить, калібрує деталі.
Токарю доводиться працювати з різними матеріалами - бронзою, латунню тощо - від цього залежить вибір різального інструменту, швидкість і глибина різання. Заготовки токарі отримують у вигляді металевого прута або болванки. Вона нарізається на шайбочки або циліндри, залежно від форми майбутньої деталі. Поступово, крок за кроком, шматок металу перетворюється на готовий виріб.
Для кожної деталі розроблена технологічна карта, в якій вказані всі операції і час їхнього виконання. Карта обов'язково супроводжується кресленням - без нього токар не зможе виконати роботу.
Всі деталі мають бути виконані з максимальною точністю. Токарі кажуть: "ловити мікрони" - тобто уміти налаштовувати верстат так, щоб погрішності були мінімальними, наприклад, від 2 до 5 мікрон. Готовий виріб полірують і обов'язково вимірюють спеціальним інструментом - пасаметром.
Токареві доводиться виконувати дуже тонку роботу. Бувають деталі дуже маленькі, але такі, що потребують виконання великої кількості операцій - наприклад, просвердлити кілька отворів усередині, вхідний отвір діаметром 0,5 мм і зробити безліч канавок, які потім необхідно відшліфувати. Проте, при відповідному досвіді, всю роботу можна виконати швидко.
Часто токареві доводиться бути і технологом, і винахідником, і раціоналізатором.
- Інколи я отримую для обробки деталь, на яку ще не створений технологічний опис, - розповідає токар з багатолітнім досвідом Віктор. - У цьому випадку я повинен в думках прикинути послідовність операцій, а потім виконати їх. Після цього передаю свої напрацювання технологові, який складає повний технологічний опис виробництва деталі. Окрім цього, доводиться придумувати і виконувати різні оправи, затискування та інші пристосування для якіснішої роботи.
Токареві необхідно володіти гострим зором, точним лінійним і об'ємним окоміром, хорошою координацією, технічним мисленням, просторовою уявою та стійкістю уваги.
Серед особистих рис, які потрібні цьому робітникові, важливі спокій, впевненість і акуратність. "Потрібно любити свою роботу і мати творчу жилку", - вважає Віктор.
Головне - умілі руки і працьовитість. Працівники, що володіють цими рисами, можуть розраховувати на гідну оплату праці.
Повернутися назад