Юридичні консультації

Prev Next
 

ТЕСТЕР

428.jpg
Тестер (Software Tester, Software Quality Assurance Engineer, Software Test Engineer) – престижна професія у сфері IT-технологій, що динамічно розвивається. Професійна підготовка тестерів проводиться лише у деяких закордонних ВУЗах, і попит на таких фахівців за кордоном на даний момент значно вищий. Тестер може працювати в IT-компаніях, що займаються розробкою програмних продуктів, у складі незалежних груп тестування або у відділах розробки і тестування програмних продуктів будь-яких організацій.
Особливістю професії тестера є можливість віддаленої роботи.
Комп'ютерні програми тестували і раніше, але робили це самі програмісти. Вони і нині продовжують тестувати. Новим є те, що з'явився спеціальний напрямок - Black Box Testing (тестування чорної шухляди), зміст якого полягає в тому, що тестер, на відміну від програміста, не має доступу до тексту програми.
Тестер моделює усілякі ситуації, що можуть виникнути в умовах реальної експлуатації програми, і порівнює результат, отриманий у ході виконання тесту з очікуваним результатом. Коли помилку виявлено, її треба описати (написати bug report) і внести у спеціальну базу даних (Bug Tracking Database). Програміст, що виправив помилку, зробить спеціальну позначку в базі даних, і тестер повинен перевірити, що помилка справді виправлена.
Дуже поширене використання спеціальних інструментів для автоматизації рутинних процесів (Test Automation Tools).
Умовно можна розділити тестерів на альфа- і бета-тестерів. Альфа - це ті, хто працює над програмою разом із програмістами (командою), починаючи зі створення продукту. Бета-тестери, як правило, є кінцевими "оцінювачами". Вони знаходять помилки в бета-версіях програм, щоб до моменту виходу релізу продукт був в ідеальному стані і не викликав у користувачів незручностей. Саме бета-тестери затребувані в Україні. Правда, здебільшого вони не отримують платню за свою працю, тому що винагородою є можливість безкоштовного використання комерційних версій продукту або навіть просте занесення імені бета-тестера у перелік розробників. Тестерами найчастіше стають програмісти, яким потрібна віддалена робота, або студенти-комп’ютерники. У закордонних інститутах така професійна підготовка ведеться.
Отже, що доводиться робити тестерові:
    - розробка плану й окремих ситуацій для тестування;
    - опис знайдених помилок і відстеження їхньої долі;
    - використання спеціальних інструментів для автоматизації тестування.
Оскільки тестер виступає як користувач програмного забезпечення, при найманні на роботу особливий інтерес викликає його попередній професійний досвід. Наприклад, для тестування фінансового або бухгалтерського продукту охоче запросять людину з відповідним досвідом. Якщо розробляють навчальні програми, то охоче залучають колишнього вчителя. Загалом при найманні тестера здоровий глузд, мінімальне володіння англійською мовою і наявність професії в минулому найчастіше краще, ніж диплом «свіжоспеченого» програміста.
Якими ж рисами повинен володіти бета-тестер, щоб витримати конкурс і одержати можливість взяти участь у роботі над бета-версією того або іншого програмного продукту? Насамперед, мати необхідний мінімум знань комп'ютерної грамотності. Також бажано вивчити багато спеціальної термінології, необхідну для створення грамотних звітів за результатами тестування. Придасться уміння писати чітко, складно і зрозуміло при складанні плану тестування, адже написане повинне бути зрозумілим навіть людині, що не знає програму детально. З особистісних рис цінуються, насамперед, уважність, терплячість і посидючість. Тестер повинен вміти швидко опановувати нові знання і поняття, не панікувати при несподіваних результатах.
Заробляє тестер менше від програміста, але не набагато, особливо, якщо врахувати, що робота програміста більш інтенсивна і кваліфікована. Освоїти професію тестера не так вже й складно. Хороший користувач або людина з мінімальним досвідом програмування в минулому може за місяць-два вийти на рівень, необхідний для одержання роботи. Дуже легко перекваліфіковуються електрики, зв'язківці, математики і... музиканти. Не дуже просто, але цілком успішно навчаються практично усі, хто здатен це робити, незалежно від попереднього досвіду й освіти.
Повернутися назад