Друк |  Закрити вікно

Тесляр

Тесляр
Основним будівельним матеріалом у минулому була деревина, а основним майстром на будові був тесляр. Професія тесляра не втратила своєї актуальності й сьогодні. Будівництво не може обійтися без умілих рук, кмітливості та майстерності тесляра.
Відійшли у минуле ті часи, коли основним інструментом тесляра була лише сокира. Технічний прогрес поступово механізував теслярську працю, зробив її більш цікавою і творчою. Сучасний тесляр широко користується всілякими електричними і механічними інструментами. Він може виконувати також й інші роботи з використанням деревини: столярні, паркетні, покрівельні.
Розширення виконавських функцій роблять професію більш привабливою. Поле його діяльності досить широке. Сюди входить: будівництво житла, виготовлення деталей внутрішнього обладнання та оздоблення, реставрація старовинних будинків тощо.
При організації столярних робіт у будівництві широко застосовується бригадний спосіб організації праці. Серед бригад, де працюють столяри, є спеціалізовані, до складу яких входять: власне столярі, теслярі і комплексні, до яких входять робітники різних спеціальностей. Є також комплексні бригади кінцевої продукції, які працюють на будівництві об’єкт аж до здачі об’єкта «під ключ». Кількість робітників, що входять до бригади, залежить від характеру та обсягу робіт на конкретному об’єкті і може складати 7-35 осіб. Бригада складається з ланок, в кожній з яких по 3-5 осіб. Очолює бригаду бригадир, тобто робітник високої кваліфікації, що має організаторські здібності, добре знає технологію столярних робіт, нормування і оплату праці, правила експлуатації обладнання, норми техніки безпеки та виробничої санітарії.
Одна чи дві ланки столярів-теслярів входять до комплексної бригади і разом з іншими робітниками виконують свою частку загальнобудівельних робіт. Спеціалізована бригада столярів може працювати на будівництві, наприклад, житлових дерев’яних будинків поруч зі спеціалізованою бригадою теслярів.
Продуктивність праці в комплексних бригадах на 10-15% вища, ніж у спеціалізованих. Це пов’язано із застосуванням в них прогресивних технологій організації праці, сучасного механізованого та автоматизованого інструменту, прогресивних методів праці.
Загальна характеристика професії:
    - бере участь у спорудженні і ремонті житлових будинків, мостів та інших споруд;
    - зводить стіни з колод, настилає підлоги, встановлює віконні рами і двері, будівельні риштування, паркани тощо;
    - виготовляє і добирає пролітні конструкції балочних мостів, проводить підготовку дерев'яних опор ліній зв'язку й електропередачі;
    - виконує різноманітні операції у роботі з лісоматеріалом: обтесування, розпилювання, свердлення отворів, з'єднання елементів дерев'яних конструкцій, обробку захисними засобами.
Вимоги до індивідуальних особливостей фахівця:
    - фізична витривалість;
    - точний окомір;
    - сила і рухливість кистей рук, тулуба, ніг;
    - розвинене відчуття рівноваги;
    - просторова уява;
    - вміння концентрувати і розподіляти увагу;
    - хороша пам'ять.
Медичні протипокази
Робота не рекомендується людям, які страждають:
    - алергією на деревний пил;
    - захворюваннями опорно-рухового апарату;
    - нервово-психічними захворюваннями;
    - хронічною пневмонією;
    - зниженням гостроти зору.
Вимоги до професійної підготовки
Повинен знати:
    - основи математики, фізики, креслення в межах середньої школи;
    - породи і вади деревини;
    - способи розмітки і виготовлення дерев'яних конструкцій;
    - правила поводження із спеціальними речовинами і прийоми їхнього використання.
Повинен уміти:
    - користуватися робочим інструментом;
    - виконувати операції по роботі з лісоматеріалами;
    - "читати" креслення.
Споріднені професії:
    - столяр-паркетник;
    - реставратор дерев'яної архітектури;
    - модельник дерев'яних моделей;
    - столяр-мебляр.
Друк |  Закрити вікно