Друк |  Закрити вікно

Таксидерміст

Таксидерміст
Таксидерміст (від грец. derma - шкура, шкіра і taxis - приготування, обробка) - це спеціаліст з виготовлення опудал звірів і птахів.
Особливості професії
Робота таксідерміста починається вже з відстрілу. Не годяться на виготовлення опудал дичину або тварини, сильно пошкоджені пострілом. Для цього мисливець-таксидерміст повинен дотримуватися наступних правил. По можливості стріляти в місця, які легше маскуються пір'ям і шерстю. Це, як правило, тулуб, живіт, крила. Небажано цілитися в голову або в шию. Використовувати на відстріл дичини тільки ту частину, яка відповідає розміру видобутку. Опудало виготовляють з очищеної та обробленої шкіри тварини або птиці.
В основі опудала - металевий каркас з петельками для кріплення дроту. На каркас кріпиться наповнювач, що надає опудалу обсяг. Коли основа готова, на неї натягається і приклеюється шкура. За допомогою скульптурної глини додатково нарощуються суглоби, сухожилля тварини, опрацьовується верхній капілярний шар. Потім з глини ж формують очі й інші дрібні деталі, у тому числі й голі ділянки шкіри (повіки, ніздрі, губи і т.п.) - їх відтворюють штучно тому, що після вичинки вони висихають, втрачають свій первинний вигляд або зникають зовсім. А таксидерміст повинен відновити їх.
Необхідно не тільки дотриматися анатомії, витримати необхідні пропорції та обсяги скульптури, але і зробити опудало «живим», з характерним емоційно вираженим портретом, властивим саме даному виду. Для обробки товстої шкури великої тварини потрібне дуже тривале - протягом місяця - вимочування її в хімічних реактивах і пральному порошку, щоб вона отримала необхідну пластичність. Шкурка дрібного звіра дуже складна в обробці, вона в нього тонка, тому просто може порватися. Формування всіх складок, зморшок шкіри виконується, поки вона ще м'яка.
Правильно зроблене опудало зберігається протягом сторіч. Такі опудала вміли робити старі майстри, проте їхні секрети зникли разом з ними.
Знання та навички
Таксидерміст повинен досконало вміти користуватися технічними прийомами, при цьому він повинен бути гарним анатомом, екологом, знати біологію тварин, але, головне, володіти художнім чуттям, тобто бути справжнім художником-анімалістом.
Робоче місце
Таксидерміст може працювати в музеї, а також бути приватним підприємцем, виконуючи замовлення приватних осіб, ресторанів, клубів, музеїв (краєзнавчих, зоологічних).
Де вчать
Навчальних закладів, що готують таксидермістів, у нас немає. Все таксидермісти - самоучки або навчалися у інших майстрів.
Зазвичай люди приходять в цю професію з інших професій, пов'язаних з тваринами: з зоологів, працівників зоопарків, музеїв, звіроферм, мисливців.
Друк |  Закрити вікно