Друк |  Закрити вікно

ТАКЕЛАЖНИК

ТАКЕЛАЖНИК
Слово "такелаж" взяте із словника морських термінів. В давнину такелажем називали оснащення корабля канатами та іншими пристосуваннями, необхідними для плавання. На мові ж будівельників це слово означає механізми і пристрої для пересування і підйому вантажів на будівельному майданчику.
Щоб правильно, чітко і швидко виконувати такелажні роботи, наприклад, стропування монтажних стінових панелей або прийом вантажів на перекриття, необхідні певні знання й уміння, яких набувають із досвідом.
Якщо монтаж панельного будинку неможливий без баштового крана, то кранівник не може працювати без такелажника. Він зачіплює вантаж, повідомляє знаками машиністу баштового крана про напрямок переміщення вантажу, ступінь його підйому чи опускання, початок та закінчення роботи, про аварійність ситуації. Такелажник вступає в свої права з моменту, коли на будівельний майданчик прибувають вантажі. Вказавши водію місце розвантаження, такелажник уважно оглядає вантаж, відзначає усі можливі дефекти і одразу ж доповідає про них бригадиру, майстру чи виконавцю робіт.
Ще до того, як будівельні деталі (стінові блоки, панелі) надійдуть на будівельний майданчик, такелажник повинен продумати, де і яким чином розмістити, чітко подати їх до місця монтажу чи укладання.
Нерідко такелажник разом з монтажниками бере участь у встановленні панелей чи блоків. Братися за деталь він має право лише в тому випадку, коли вона плавно, обережно, без розхитування подана краном до місця установлення на висоту не більше 30 см. На найменшій швидкості кран опускає деталь на місце: до розстропування такелажник приступає лише після надійного її закріплення.
Такелажник завжди працює в парі з машиністом крана, тому вони повинні добре розуміти один одного та добре знати умовні сигнальні знаки, правила сигналізації.
Такелажнику необхідно знати будову такелажного обладнання і пристрої для підйому вантажів та правила користування ними. Окрім цього, він повинен знати способи підйому і опускання будівельних конструкцій на місце монтажу та сигналізації, основні види і способи стропування вантажів, їх переміщення, розстропування і складування, класифікацію і характеристику будівельних конструкцій і вантажів за формою, масою, габаритами (зачіплювання гаком за петлю, обв’язування на мертву петлю, обхватом тощо).
Такелажник повинен знати правила складування будівельних конструкцій та вантажів, вимоги до майданчиків. Йому також необхідно знати основні дані про вантажопідйомні крани, їхню класифікацію, органічно допустиму вантажопідйомність.
Якщо потрібно здійснити демонтаж промислового устаткування - то такелажник повинен вміти читати креслення і правильно розуміти інструкції. Розбірне устаткування потрібно правильно промаркувати, упакувати кожну частину так, щоб не пошкодити її під час перевезення.
Послідовність навантаження теж має значення - адже не можна вантажити так, щоб важкі частини ушкодили менші.
Ще такелажник зобов'язаний уміти керувати спецтехнікою - автонавантажувачем, електрокаром, краном, лебідкою, тельфером та іншими механізмами, призначеними для вантажно-розвантажувальних робіт.
Тому хороших такелажників цінують у спеціалізованих компаніях, оскільки саме від них залежить нормальна робота і репутація фірми. Устаткування можна орендувати на іншому підприємстві. Робочий колектив підбирається роками.
Такелажники - це сміливі, кмітливі, винахідливі, дуже пунктуальні й фізично міцні люди, адже помилка в їхній роботі може призвести не тільки до помилки в конструкції будинків, але до загибелі людей.
Такелажники беруть участь у монтажі унікальних висотних споруд, залізничних і автомобільних мостів, при підйомі складних будівельних конструкцій одночасно двома кранами та інших відповідальних та складних роботах.
Насичення будов машинами і механізмами, широке впровадження на будівельних майданчиках таких досягнень науково-технічного прогресу, як вантажопідйомні пристосування з дистанційною розстроповкою вантажів, напівавтоматичні й автоматичні захватні пристрої, крани-маніпулятори і багато іншого різко підвищило роль такелажних робіт у єдиному будівельному процесі, розширило сферу трудової діяльності робітників-такелажників.
Обслуговуючи техніку, ознайомлюючись з матеріалами, що надходять на будівництво, такелажник поповнює свої знання, перебуває у курсі усього нового, прогресивного.
Зрозуміло, що окрім самих загальних знань, кожному такелажникові потрібні і спеціальні знання, що його стосуються, і професійні навички. Можливо, більше, ніж іншим, йому потрібні такі цінні риси, як спритність, чіткість і акуратність, уміння швидко орієнтуватися і знаходити правильне рішення у будь-якій ситуації.
Професію такелажника можна здобути в професійно-навчальних закладах та безпосередньо на виробництві. Діапазон розрядів - 2-6. Можливе подальше навчання в навчальних закладах будівельного профілю (технікум, виш).
Друк |  Закрити вікно