ШОКОЛАДАР
Фахівець з виготовлення шоколаду: на кондитерських підприємствах формує плитковий і фігурний шоколад, шоколадні вироби з наповнювачем.
- регулювання температури і консистенції шоколадної маси;
- підготовка до роботи автомата для формування шоколаду;
- завантаження бункера автомата шоколадною масою;
- спостереження за формуванням шоколадних виробів;.
- контроль за:
– роботою окремих частин і механізмів автомата;
– попередження та усунення несправностей у роботі автомата;
– запобігання відхилення від нормального режиму формування шоколаду і шоколадних виробів.
- режими формування шоколадних виробів і правила регулювання устаткування;
- порядок експлуатації автоматів.
- знання та дотримання в цеху санітарно-гігієнічних норм і правил.
Професію можна отримати у професійно-технічному училищі і безпосередньо на виробництві.
1-й розряд
Знімає шоколад з транспортера, укладає у тару.
властивості шоколаду; правила та прийоми виконуваної роботи.
2-й розряд
Готує шоколадну масу для формування шоколаду вручну. Заливає шоколадну масу у фігурні або прості форми. Вибирає шоколад з форм після охолодження. Склеює фігурний шоколад.
3-й розряд
Формує вручну складні види плиткового та фігурного шоколаду і шоколадних виробів з начинкою. Темперує шоколад з доведенням до потрібної густини, додає какао-масло, вимішує шоколад. Стежить за процесом охолодження. Вибирає шоколад. Контролює вагу штучних виробів, співвідношення начинки та шоколаду. Готує до роботи й обслуговує темперувальні машини та шоколад-формувальні автомати. Регулює температуру та консистенцію шоколадної маси. Завантажує бункер відливального автомата шоколадною масою. Пускає та зупиняє автомат. Регулює підведення і прохолодження рамок з формами під розливними апаратами. Запобігає та усуває несправності у роботі окремих частин і механізмів автомата, відхилення від нормального режиму формування плиткового, фігурного шоколаду й шоколадних виробів.
4-й розряд
Веде технологічний процес темперування шоколадних мас і виготовляє литий шоколад на формувальних агрегатах-автоматах з пульта керування. Готує автомат до роботи; підігріває форми, відливальні головки. Контролює дотримання рецептури, технологічних режимів, ваги штучних виробів і якість формування. Стежить, регулює температуру і в’язкість шоколадної маси у темперувальних машинах залежно від виду шоколаду. Стежить за правильним надходженням форм під відливальні головки, шоколадних плиток - до загортальних машин. Регулює роботу трясилок, температуру в холодильних шафах. Стежить за технічним станом та регулює роботу темперувальних машин, шоколад-формувального агрегата-автомата та вентиляційних установок.
5-й розряд
Проводить технологічний процес темперування шоколадної маси та виготовлення фігурного шоколаду і шоколадних виробів з різною начинкою на формувальних агрегат-автоматах. Стежить за процесом виготовлення шоколадної кірочки, наповнює її начинкою та заповнює денце шоколадом на спеціальних формувальних механізмах. Стежить за процесом формування шоколадних порожнистих фігурок. Контролює дотримання рецептури і технологічних режимів. Стежить за в’язкістю шоколадної маси та начинок. Забезпечує правильне співвідношення шоколаду і начинки, встановленої ваги, розміру й форми штучних виробів та порожнистих фігур. Регулює температуру в охолоджувальних шафах. Стежить за технічним станом і регулює роботу темперувальних машин, формувальних агрегат-автоматів, вентиляційних пристроїв.
Посадові обов’язки:
- підігрівання шоколаду до певної густини і додавання до нього інгредієнтів;- регулювання температури і консистенції шоколадної маси;
- підготовка до роботи автомата для формування шоколаду;
- завантаження бункера автомата шоколадною масою;
- спостереження за формуванням шоколадних виробів;.
- контроль за:
– роботою окремих частин і механізмів автомата;
– попередження та усунення несправностей у роботі автомата;
– запобігання відхилення від нормального режиму формування шоколаду і шоколадних виробів.
Повинен знати:
- технологію виготовлення плиткового фігурного шоколаду і шоколадних виробів з наповнювачем;- режими формування шоколадних виробів і правила регулювання устаткування;
- порядок експлуатації автоматів.
Бажано:
- вміння ідентифікувати та усувати дрібні несправності механічних та електричних вузлів апарата;- знання та дотримання в цеху санітарно-гігієнічних норм і правил.
Кваліфікація
Діапазон розрядів – 1-5-йПрофесію можна отримати у професійно-технічному училищі і безпосередньо на виробництві.