Юридичні консультації

Prev Next
 

РЕКРУТЕР

386.jpg
Рекрутер - людина, яка на професійній основі здійснює пошук і найм персоналу. Рекрутери діють практично у всіх галузях, оскільки робочі руки потрібні скрізь. Представники даної професії можуть нести службу як всередині компанії, якій потрібен персонал, так і в кадровому агентстві. Специфіка даної посади полягає в тому, що рекрутер за замовленням сторонньої організації знаходить працівника на вакантну посаду, при цьому йому доводиться витримувати величезну кількість дзвінків в день, переглядати велику кількість резюме. Зазвичай рекрутери спеціалізуються на одному напрямку: підбір технічних спеціалістів, працівників сфери маркетингу, PR, реклами, виробництва тощо. Рекрутер, в якого достатньо досвіду і зв'язки в певній галузі, може в майбутньому виконувати роботу по executive search - прямому пошуку персоналу TOP-рівня і висококваліфікованих працівників. Окрім безпосередньо пошуку персоналу, досить вагому частину роботи рекрутерів складає робота з клієнтами (замовниками). Суть роботи рекрутера полягає в тому, щоб поєднати кваліфікацію і прагнення кандидата із запитами і побажаннями замовника. Саме цьому підпорядковується вся робота: пошук клієнтів, укладення угод із замовниками, розміщення рекламних оголошень, перегляд резюме, прийом телефонних дзвінків потенційних кандидатів, проведення аналізу і оцінка професійних і особистих рис кандидатів. Основна функція рекрутера - пошук необхідних працівників для замовника і оформлення відповідних документів. Окрім цього, рекрутер консультує працедавця щодо ситуації на ринку праці (у галузях, що цікавлять), вимог, які стоять перед працівниками, та відповідності кваліфікації тій чи іншій посаді тощо. Вважається, що більше від усього для даної професії підходить освіта менеджера з продажу, оскільки в процесі роботи рекрутер здійснює «продаж» три рази: «продає» послугу з пошуку персоналу клієнту, «продає» вакансію кандидату, «продає» кандидата працедавцю. Головною умовою роботи є не лише дотримання чіткому алгоритму дії з пошуку і підбору персоналу, але і вміння застосовувати нестандартні прийоми. Велику роль відіграє обізнаність рекрутера про те, які події відбуваються і які тенденції проявляються в країні та світі.
Які риси повинен мати рекрутер?
Націленість на результат
Звичайно ж, це головна риса сучасного рекрутера. Важливо розподілити особисті й технологічні ресурси так, щоб наслідком цього став вихід кандидата в компанію клієнта. Всі задоволені: і клієнт, і керівник кадрового агентства і рекрутер, який отримав грошовий гонорар, вдячність клієнта, керівника, кандидата, схвалення колег.
Готовність до ненормованого робочого дня
Рекрутер має бути готовий до того, що інколи доводиться працювати вечорами, буває і допізна. Деякі кандидати можуть приїхати на співбесіду лише рано-вранці або пізно ввечері, тому про звичайний день можна забути.
Швидка реакція
Рекрутеру потрібна швидка реакція. Потрібний “золотий” кандидат завжди недоречно ходить на співбесіди у агентства ваших колег, тому на хорошу підготовку резюме залишаються лічені години.
Чуття
Це така умова, коли рекрутер з п'яти-шести, майже схожих, вибирає двох-трьох найкращих та успішно закриває проект. Тут знання психології спілкування і корпоративної культури клієнта.
Витримка
Вона потрібна для того, щоб в деяких випадках не “зламатися” перед клієнтом, а наполягти на тому, що здається тобі дійсно правильним. Але помилятися можна лише один раз, інакше клієнт назавжди піде.
Толерантність
Коли рекрутер ставиться до кандидатів, які приходять в агентство, з повагою, не знущається над ними як над особистостями, отримавши одномоментну владу, що свідчить про його повагу до людей. Кандидат на вакансію - він або підходить, або не підходить вимогам клієнта.
Стресостійкість
Як не прогнозуй поведінку людей, вони завжди підносять тобі сюрпризи. Успішний рекрутер частіше виграє, але інколи бувають і програшні ситуації. У негативних ситуаціях руки від радості потирає колега з іншого кадрового агентства. В такій ситуації важливо не “зламатися”, а віднестися по-філософськи - сьогодні не судилося.
Загальні вимоги
В підборі персоналу затребувані як чоловіки, так і жінки. На даному етапі розвитку рекрутингу все частіше потрібне знання англійської мови, принаймні, перша двадцятка кадрових агентств для вас закрита, якщо Ви нею не володієте. Вища освіта.
Вміння спілкуватися з людьми, бути приємним співрозмовником і слухачем, бути відкритим для спілкування, бути сучасним і адекватним. Рекрутеру, як плюс до всього перерахованого, непогано мати відповідне почуття гумору, вміння тримати дистанцію, а також відчуття власної гордості.
Освіта та підготовка
З якою освітою приходять в рекрутери?
Найчастіше це психологи, випускники кафедри з управління персоналом, менеджменту, педагоги, рідше випускники технічних і економічних вузів. Переважають гуманітарії. Хоча точних підрахунків ніхто не робив, але очевидно, що спілкуватися з людьми легше людям гуманітарних професій, ніж технічних. Чистих спеціалізацій у вузах з рекрутингу ще немає, є спеціалізації у сфері людських ресурсів і там вже виділено блок підбору персоналу.
Як навчитися рекрутингу?
Найпростіший шлях - піти працювати в кадрове агентство на посаду асистента або помічника консультанта з підбору персоналу. Набравшись досвіду півроку-рік, в разі успішного розуміння суті даного бізнесу, у Вас пряма дорога в рекрутери. Асистенти отримують 100-200 дол.(оклад) і мінімальний відсоток від закритого проекту, а також величезний і майже безкоштовний досвід роботи і можливість навчитися новій професії.
Інший шлях - накупити купу книг з підбору персоналу, обкластися ними і визубрити напам'ять, що повинен знати, вміти рекрутер, які підводні камені зустрічаються на його дорозі тощо.
Де навчитися рекрутингу?
Існують авторські семінари з рекрутингу, але тут потрібно точно знати, на кого йти. Хто дійсно зможе передати Вам свій реальний досвід, а не лише прочитати лекцію з менеджменту. Цінні авторські семінари лише тих людей, які самі працювали в рекрутингу від 5-ти років і більше і продовжують працювати по нинішній день. Педагоги і тренери навряд чи навчать Вас питанням підбору персоналу, оскільки, щоб цьому навчити, цим треба жити, а не вивчати по підручниках.
Пріоритети у роботі рекрутера
Націленість на результат
Не важливо, працює рекрутер в кадровому агентстві або внутрішнім рекрутером в компанії, він повинен бути націлений на результат. Його діяльність - це надання своєму клієнтові обумовлену кількість висококласних фахівців. Інакше весь сенс діяльності рекрутера пропадає. Рекрутер для клієнта - це інструмент для пошуку людей, які виведуть організацію на вищий рівень конкурентоспроможності.
Вміння розставляти пріоритети за проектами
Важлива річ, особливо коли рекрутер працює в кадровому агентстві. Від того, як він розставить пріоритети за своїми проектами, як скоректує послідовність дій з того або іншого проекту, буде залежати успішність як підрозділу, у якому він працює, так і самого агентства з підбору персоналу.
Самоудосконалення, нові підходи в роботі
Якщо рекрутер не удосконалюється, не вчиться чомусь новому, не кладе в свою рекрутерську скарбничку нові знання і навики, він ризикує залишитися осторонь, оскільки життя не стоїть на місці і на ринку з'являються молоді і освічені, нестандартно думаючі рекрутери. Здатність ловити, нанизувати на свій рекрутерський досвід вдалі ходи, успішні стратегії, дають змогу не випасти з обойми, а стати лідером.
Налагодження зв'язків з клієнтами і кандидатами
Pекрутеру, безумовно, потрібна система налагодження і підтримки зв'язків з клієнтами і кандидатами. Деякі тенденції ринку можна отримати лише у експертів, які працюють в конкретному бізнесі. Тому рекрутер повинен постійно створювати базу своїх кандидатів і агентів впливу, до яких можна звернутися за порадою, консультацією і рекомендацією на ту або іншу людину, отримати відгук на подію з бізнес-середовища.
Плюси й мінуси професії
До плюсів можна віднести, по-перше, те, що консультант «обростає» корисними зв'язками за рахунок спілкування з великою кількістю людей, а по-друге, гідний рівень заробітної плати, адже від кожної закритої операції рекрутер отримує відсотки.
Найбільший мінус – це непередбачуваність, оскільки консультант повністю залежить від людей, їх рішень і думок. Він ніколи до кінця не може бути впевнений в успіху операції, не може оцінити, що саме рухає людиною у момент її раптової відмови від позиції. Крім того, зміна роботи – це стресова ситуація, в якій всі люди поводяться по-різному, причому інколи не кращим чином.
Оплата праці
Зарплата рекрутера складається з окладу, як правило, невеликого від 200-500 дол. і процентної частини, яка відіграє головну складову в заробітку рекрутера, приблизно від 15-25% від суми проекту і бонусної частини або оплати за результат окремо взятого відділу або усього кадрового агентства. Також існують соціальні пільги: оплата харчування, проїзду, мобільного телефону тощо.
Головне для рекрутера в роботі з клієнтом – це зрозуміти, який спеціаліст потрібен, які завдання перед ним ставить компанія, яких результатів він повинен досягти, і до якого терміну. Якщо ці моменти враховані та зрозумілі, робота за проектом йде легше і краще.
Повернутися назад