Юридичні консультації

Prev Next
 

Органічний фермер

Органічний фермер
У наш час люди стали все частіше замислюватися над споживанням екологічно чистих продуктів. Але, на жаль, в сучасному світі знайти їх не просто. Тому зараз набирає популярності професія органічний фермер. Таких фахівців готують у багатьох університетах і коледжах США і Євросоюзу.
Західний термін «organic farmer» важко точно перекласти з англійської.
Слово «органічний» в даному контексті означає екологічний, натуральний, природний, природний або біологічний. Тому органічного фермера можна також скорочено називати еко-або біофермером. В Європі найчастіше використовується перша назва, а в США - друга.
Так що ж відрізняє органічного або, як ми тепер знаємо, екофермера від традиційного і чому ця професія зараз стає такою популярною в світі?
Отже, екофермер це людина, яка:
    • вирощує овочі та фрукти без використання пестицидів, інсектицидів та гербіцидів (хімзасобів боротьби з комахами, хворобами рослин і бур'янами);
    • при посадках рослин на ділянці застосовує ротацію (кожен рік - на новому місці) і сумісність (одні рослини захищають інших; наприклад, цибуля відлякує комах від моркви);
    • використовує лише природні добрива - компост і гній;
    • не годує своїх тварин гормонами росту, антибіотиками, харчовими добавками;
    • не купує насіння генномодифікованих рослин.
Завдяки цьому вироблені екофермерами продукти харчування мають справжній, природний смак і корисні для здоров'я. Це оцінили споживачі і, незважаючи на загальну фінансову кризу, світовий ринок екологічно чистих продуктів харчування щороку зростає на 8-9% і його оборот сьогодні складає приблизно 70 млрд. доларів.
Найвищий попит на біопродукти - в США, Німеччині, Франції, Австрії і Данії. Біопродукти стають доступними споживачам - їх можна купити в спеціальних відділах супермаркетів, в спеціалізованих магазинах, на фермерських ринках у містах або замовити безпосередньо у фермерів.
Зростаюча ринкова потреба в біопродуктах стимулюється на державному рівні - в США і Європейському Союзі приймаються програми розвитку екологічних господарств, а в багатьох університетах і коледжах з'являються програми підготовки сертифікованих екофермеров.
Основною проблемою українських органічних виробників сьогодні є те, що немає закону про органічне виробництво. Це вкрай негативно позначається на тих виробниках, які працюють сумлінно, проходять складну сертифікацію. Вони не можуть конкурувати із підприємцями, які використовують хімічні засоби захисту у вирощуванні рослин. Адже через брак закону будь-хто сьогодні може написати на етикетці свого товару «органічний» – незалежно від того, як насправді вирощувалася продукція.
Крім того, брак закону заважає об’єктивно говорити про розміри ринку, про кількість сертифікованих земель, виробників, яку частку серед усіх продуктів харчування становить саме органічна продукція тощо, а отже – й планувати щось у цій галузі.
Сьогодні вітчизняні виробники сертифікують свою продукцію за європейськими стандартами органічного виробництва, адже за кордоном цей сектор сільського господарства на вищому рівні, там у відповідних міністерствах навіть створено окремі відділи, які займаються цією проблемою.
На сьогодні органічне виробництво розвивається в Україні лише завдяки вітчизняним ентузіастам та фінансовій підтримці Швейцарської Конфедерації та Посольства Франції.