Юридичні консультації

Prev Next
 

ОПЕРАТОР ПК

345.jpg
Загальна характеристика професії
Оператор ПК, використовуючи спеціальні програми, вносить до бази даних персонального комп'ютера будь-яку інформацію, сортує матеріали, проводить розрахунки, складає таблиці, зведені тощо.
Інформація може подаватися письмово або усно, у вигляді тексту, окремих повідомлень або цифр.
Головна вимога до оператора ПК - володіння сліпим десятипальцевим методом набору, а також висока швидкість набору і обізнаність з основними комп'ютерними програмами. Під час роботи оператор постійно сидить перед монітором комп'ютера, тому неминучим є дуже велике навантаження на очі.
Працює в торговельних фірмах, на складах готової продукції, в друкарнях і видавництвах, пейджингових і телефонних компаніях.
Мінімальний рівень освіти - спеціальні курси.
Вимоги до індивідуальних рис спеціаліста
Посидючість, акуратність, грамотність, відчуття ритму і хороша координація рухів кисті руки. Перешкоджати успішній роботі будуть повільність та неуважність.
Медичні протипокази
Діяльність протипоказана людям, які страждають хворобами очей, хребта (радикуліти), нервово-психічними захворюваннями.
Допускається освоєння професії і виконання роботи за наявності короткозорості малого і середнього ступеня.
Оператор ПК повинен знати:
    • правила користування комп'ютерною технікою і системами зв'язку;
    • технологію опрацювання даних, інструкції, програмне забезпечення;
    • послідовність виконання операцій в комп'ютерних системах (мережах);
    • діловодство;
    • правила орфографії і пунктуації;
    • технічні вимоги до магнітних дисків, паперу, витратних матеріалів для принтера;
    • основи організації праці;
    • основи законодавства про працю;
    • правила захисту інформації.
Оператор ПК повинен уміти:
    • виконувати операції з базами даних на комп'ютері (введення, опрацювання, накопичення, систематизація і виведення інформації) відповідно до затверджених процедур і інструкцій з використанням периферійного устаткування, систем передачі (прийняття) даних;
    • готувати до роботи устаткування: магнітні диски, стрічки, картки, папір;
    • працювати в текстовому редакторі з введенням тексту і його редагуванням;
оперувати з файлами, записувати текст на носій інформації (диск, дискету, флешку) або друкувати;
    • виконувати інші операції технологічного процесу опрацювання інформації (приймати і контролювати вхідні дані, готувати, виводити і передавати вихідні тощо);
    • керувати режимами роботи периферійного устаткування згідно з робочими завданнями (підготовка текстів і графічних документів, розрахунків таблиць, переліків, списків тощо);
    • своєчасно застосовувати відповідні дії у випадках появи недоліків у роботі устаткування;
    • доповідати відповідальному працівнику про виявлені відхилення від встановлених норм функціонування комп'ютерного устаткування;
    • здійснювати передачу (прийняття) інформації по мережах відповідно до вимог програмного забезпечення;
    • постійно вдосконалювати вміння і навики роботи з клавіатурою.
На перший погляд, професія оператора ПК нескладна і не вимагає особливої підготовки. Навчився з пристойною швидкістю набирати текст на комп'ютері – ось і спеціальність. Можна пропонувати свої послуги працедавцеві. Проте ситуація на ринку праці така, що працедавці все рідше зацікавлені прийняти на роботу оператора ПК у чистому вигляді.
В усякому разі, таких вакансій набагато менше, ніж, скажімо, пропозицій секретарям, офіс-менеджерам, операторам call-центрів. До їхніх обов'язків входить робота на комп'ютері, проте це далеко не обмеження. Отже, виходить економічніше і продуктивніше прийняти на роботу не фахівця вузького профілю, який лише здатний стукати по клавішах, а багатогранного працівника, який може одразу виконувати кілька робіт. Але навіть, коли потрібен саме оператор ПК, найчастіше обумовлюється, що в одному випадку до його обов'язків входять телефонні соцопитування і маркетингові дослідження, в іншому – підготовка щомісячних звітів, у третьому – робота з каталогами в Інтернеті, у четвертому – ведення договорів замовників і оформлення документів тощо.
А ще іноді бажано уміти працювати з оргтехнікою, знати основи бухгалтерії, ну і, звичайно ж, володіти високою швидкістю друку. Отже, про механічне внесення інформації до бази даних доводиться лише мріяти. Хоча є і такі нескладні вакансії. Вони зазвичай малооплачувані, оскільки в таких випадках працедавці особливих вимог не висувають – готові прийняти працівника без досвіду на неповний робочий день, згідні на студентів-вечірників, пропонують гнучкий графік. Головне – стукай по клавішах з нормальною швидкістю.
За умови максимальної оплати праці до працівника ставлять підвищені вимоги. Це, окрім знання офісних програм, ще вища або неповна вища освіта, ведення документообігу, знання первинної бухгалтерії, змінний графік, ну а далі, кожен працедавець фантазує, як вміє.
Робочий день перед монітором – це досить сильне фізичне навантаження: і спина, і ноги почнуть виражати протест. А зір! Тим більше, не секрет, що далеко не у всіх компаніях дотримується правило роботи за комп'ютером – в кінці кожної години 10-хвилинна перерва з провітрюванням, квіти в приміщенні.
В основному працедавці пред'являють претендентам адекватні вимоги: посидючість, акуратність, комунікабельність, уважність. Є у працедавців й інші побажання до кандидата: знання програми 1С, досвід роботи, кількість ударів за хвилину, наявність середньої спеціальної освіти.
Професію оператора ПК можна розглядати до певної міри як стартову. Якщо працівник справляється з усіма обов'язками, не виключено, що з часом він почне просуватися по кар'єрних сходах - було б тільки бажання!
Повернутися назад