Відкрите море - найкрасивіший пейзаж. Але, звичайно ж, згодом він набридає. А є люди, що свою професію пов'язали з цими безкрайніми синіми просторами.
Моряк - член команди цивільного або військового судна на морі. Це поняття містить у собі людей різних професій, які працюють на морському судні. Моряком можна вважати і кухаря, і вченого океанолога, і капітана судна і навіть прибиральника на палубі - всі вони працюють далеко від берега. До цієї професії можна зарахувати навіть тих, хто не вміє плавати, але працює на кораблі.
Історія професії
Учені визначили, що людина виходила в море ще 23 тисячі років тому. Але назвати це професійним мореплаванням було неможливо. Судячи із залишених малюнків, люди просто переправлялися на маленьких примітивних човнах на невеликі відстані. А от перші професійні моряки з'явилися 7000 років до нашої ери у Червоному морі і Перській затоці - це були дрібні рибацькі судна. Тоді ж, швидше за все, і з'явилися перші професійні моряки. У нашій країні флот існував ще до нашої ери, але більш розвиненим він став у часи Київської Русі, коли судна будувалися наподобу варязьких човнів. Тоді вже моряки брали активну участь у торгівлі й обороні країни...
Соціальна значимість професії у суспільстві
Моряків можна зустріти у портових містах. Там це вважають розповсюдженою професією (якщо флот добре розвинений). Після розвалу Радянського Союзу як цивільний, так і військовий флот пережив період розрухи. Тому все більше вітчизняних фахівців працюють під іноземними прапорами.
Масовість і унікальність професії
Людина, що бажає працювати на судні, який ходить у море, повинна мати такі навички, що могли б придатися команді у морі, будь то торговельний або військовий флот – на кораблі немає зайвих моряків - усі виконують свої функції. Такі люди повинні бути готовими працювати удалині від домівки. Бажано вміти плавати і бути хорошими фахівцями у своїй галузі, тому що у морі на допомогу доведеться чекати довго.
Ризики професії
Моряк - це небезпечна професія. Імунітет людей, що населяють різні регіони планети, відрізняється. Тому часто прибулі в іноземний порт працівники судна хворіють на морські хвороби. Погода на морі теж не завжди сприятлива, тому є небезпека катастрофи.
Але робота на морі - це романтика. Щодня є можливість дивитися на безкраї простори царства Посейдона. Служба на кораблі - це чудовий спосіб побачити далекі країни. Крім того, повітря, насичене іонами йоду, корисне для здоров'я.
Чи легко бути моряком
Нині, як і кілька сторіч назад, майбутні моряки найчастіше відправляються у свої найперші походи на вітрильних кораблях. Важко придумати більш мужнє й ефективне навчання, ніж щоденна робота з підняття вітрил, натягування вант, надраювання до блиску усього, що може блищати, і, звичайно ж, палуби. Майбутні морські офіцери повинні для початку сповна сьорбнути простої моряцької юшки, окропленої матроським потом. Тоді згодом вони будуть краще розуміти сіль важкої щоденної служби своїх підлеглих. Втім, на морі нікому легко не буває. Робота старших офіцерів, які без утоми несуть вахту на капітанському містку, і важка, і дуже відповідальна. І, проте, той, хто хоч кілька разів ходив у рейс, уже ніколи не зможе відмовитися від забутої просоленої романтики морських походів.
Справжній моряк розуміє, що важка щоденна робота на кораблі буде поступово відходити у минуле. Багато процесів автоматизуються, вводиться робототехніка. Звичайно, вона поки не в змозі замінити людину навіть на суші, що вже тут казати про море! І, проте, нині навчання моряка - це не лише навігація, сигнали зв'язку і безпеки, а також бездоганне знання суднових машин і механізмів. Сучасний моряк повинен буде вільно знатися на радіоелектронній техніці й автоматичних системах управління.
Де отримати професію
Різні спеціальності, пов'язані із судноплавством, можна отримати у численних морських, військово-морських інститутах і академіях. Такі фахівці, як мотористи, механіки, кухарі, медики одержують освіту у своїх профільних навчальних закладах без попередньої підготовки до роботи на судні. Після деякої практики зі звичайного сухопутного фахівця виходить чудовий моряк.