Юридичні консультації

Prev Next
 

МЕНЕДЖЕР З ТУРИЗМУ

315.jpg
Загальна характеристика професії
Спеціаліст у сфері туризму, який виконує всю сукупність процедур із забезпечення закордонної поїздки клієнта.
Посадові обов’язки
В обов'язки менеджера з туризму входять контакти з туристичними агенціями, маркетинг ринку, в процесі якого він знаходить найвигідніші за оплатою, термінами і якістю роботи фірми; взаємодія з авіакомпаніями для придбання авіаквитків; контакти із страховим агентом; приймаючою стороною. Він проводить розмови з клієнтами, бронює для них авіаквитки, готель, оформляє страховку та всі необхідні документи. Менеджер з туризму повинен знати масу інформації про країну, в яку відправляє людей, а інколи вміти давати розпливчасту інформацію на невідомі йому запитання, або вигадувати щось, сподіваючись на те, що це дійсно так. Щоб уникнути цього, усередині фірми є розділи, коли менеджер веде лише одну або декілька країн, при цьому він періодично їздить у навчальні тури, в ході яких вивчає особливості країни та її готелі.
В туризмі частіше, ніж в інших сферах відбуваються різні «виробничі» ускладнення і форс-мажорні обставини через безграмотну роботу фірм, що співпрацюють, і через обставини, які ні від кого не залежать. Може не вилетіти літак, туристів може не випустити строга митниця, як, наприклад, в Ізраїлі, приймаюча сторона може «забути» зустріти туристів, які в новій для них країні, не знаючи мови, виявляться абсолютно дезорієнтованими; авіакомпанія може розмістити батьків та їхню маленьку дитину в різних літаках тощо. Тому менеджеру необхідно мати високу стійкість до стресів і вміти оперативно вирішити ситуацію, що склалася, не виходячи при цьому з робочого ритму. Часто люди, що працюють в таких фірмах, є «фанатами» цієї справи і не підуть працювати в іншу сферу навіть за велику заробітну плату.
Кваліфікаційні вимоги
Освіта гуманітарна, бажана спеціалізація «Організація туризму».
Немає проблем!
Таким є кредо класного туристичного менеджера. Правда, спеціаліст-універсал, що вміє поодинці організувати поїздку від початку до кінця, володіє всією інформацією про курорти, візи, готелі і ціни, - явище унікальне. На подібних асів у працедавців завжди є попит.
Та все ж в більшості компаній практикують розподіл праці. Так, менеджер по роботі з клієнтами розповідає відвідувачам про різні пропозиції і допомагає їм вибрати оптимальний варіант відпочинку, а також домовляється з приймаючою стороною. Уміти продавати - це особливий талант. Тут важливо знати, як включити емоції потенційного покупця, наприклад, при нагоді поділившись з ним власними враженнями від відпочинку на курорті. Треба вміти привабливо розписати всі достоїнства готелю і чесно повідомити про наявні мінуси. Прямолінійне вмовляння співрозмовника придбати неходовий товар лише зіпсує справу. Багато хто з нас відразу відчуває брехню продавця, що думає лише про свій відсоток з чергового контракту.
Деякі фахівці вважають, що навчити ефективному продажу неможливо. Можна лише відшліфувати природні здібності, відшліфувати техніку грамотної взаємодії з покупцем. Але якщо у людини не горять очі, якщо він не володіє певним магнетизмом і не знає, що таке діловий азарт, то йому краще зайнятися іншою справою. Недаремно у професіоналів є термін «мертвий продавець». До речі, його застосовують навіть до добре навчених, старанних людей, які щоразу терплять невдачу. Окрім залучення клієнтів турменеджери можуть спеціалізуватися і на інших питаннях. В одних фірмах до завдань подібних фахівців входить супровід туристичних груп і вирішення технічних питань, пов'язаних з перебуванням клієнтів компанії в далекій країні. У інших агентствах кожен менеджер відповідає за розробку і заняття певним туристичним напрямом. Це надзвичайно серйозний і відповідальний вид діяльності, адже необхідно провести маркетингове дослідження для з'ясування потенціалу перспективного напряму, розробити пакет послуг для майбутніх замовників тощо. Зрозуміло, що таке завдання під силу лише професіоналу, що володіє творчим потенціалом і вмінням реалізовувати складні проекти. Тому менеджер напряму - це вища позиція в ієрархії фахівців турбізнесу. Також працедавці цінують професіоналів, які вміють оперативно вирішувати різні технічні питання, котрі неодмінно виникають при підготовці закордонної подорожі.
Дефіцитні професії
Надзвичайно затребувані на ринку праці висококваліфіковані менеджери з бронювання квитків. Звичайно, в першу чергу, мова йде про досвідчених фахівців, що практикують не менше трьох років, які володіють налагодженими діловими зв'язками, знають всі нюанси ремесла (хоча в невелику фірму може влаштуватися і здібний новачок, орієнтований на максимально швидке освоєння професії). Якщо ж кандидат має диплом про закінчення солідного профільного вузу і вільно володіє іноземною мовою, то він може претендувати на найвигідніші для себе умови праці.
Зазвичай в крупних компаніях обслуговування клієнта нагадує роботу конвеєра, де на кожному етапі організації туру до справи поетапно підключаються різні фахівці. Так, все більш затребувані власниками бюро подорожей є професіонали у сфері оформлення віз і страхівок.
До еліти цієї галузі також відносять менеджерів з організації ділового туризму. Цим людям доводиться мати справу з бізнесменами, які звикли до пунктуальності і високих стандартів обслуговування. Які б форс-мажорні або об'єктивні обставини не виникли, запланована ділова поїздка повинна відбутися, і справжній професіонал завжди пам'ятає про це.
Своя людина у Гавані
З боку життя представників цієї рідкісної професії виглядає раєм. Дійсно, багато місяців або навіть років підряд людина живе на якому-небудь екзотичному острові, милується навколишньою красою, купається в океані, а фірма йому за це ще і гроші платить. Не робота, а фієста!
Проте життя представників туристичних компаній не таке просте, як здається. Адже одна справа - провести в умовах тропічного клімату два безтурботні тижні, і зовсім інше - більшу частину року. На відміну від більшості співвітчизників, які в своїх офісах марять про пальми і блакитне море, досвідчені репи (від англійського representatives) мріють переміститися у відпустку з Канарських островів, що набридли, на заміську дачу.
Турпредставник зобов'язаний вирішити будь-яку проблему клієнтів своєї компанії - з адміністрацією готелю, співробітниками авіакомпанії, організаторами екскурсій, власниками автопрокату. Як правило, куратор інструктує членів кожної групи, що прилетіла, про те як їм слід поводитися в даній країні, щоб не потрапити у неприємну ситуацію. І при цьому навіть у відповідь на несправедливі претензії своїх знервованих підопічних репи повинні випромінювати доброзичливу готовність вникнути в їхні проблеми і допомогти. Погодьтесь, не кожному дано зберігати при спілкуванні з клієнтами, які, як відомо, бувають різні, олімпійський спокій і зразкову відповідальність.
Звичайно, перерахованими туристичними спеціальностями даний перелік не вичерпується, тим більше що у зв'язку з бурхливим розвитком галузі з'являються нові професії. Наприклад, в штатному розкладі деяких виробничих компаній, чиї керівники приділяють підвищену увагу турботі про свій персонал, передбачена посада travel-координатора. В обов'язки цих працівників входить робота з туроператорами з метою організації якісного відпочинку своїх колег.
Крім того, діяльність будь-якого туристичного агентства неможлива без технічної підтримки допоміжного персоналу - секретарів, комп'ютерників, водіїв, кур'єрів. До речі, в деяких фірмах кур'єрів гордо називають помічниками турменеджера. І справа тут не лише в бажанні працедавця підняти престиж не дуже привабливої для амбітних претендентів вакансії. Виконуючи завдання менеджерів, здібна молода людина дійсно може швидко вивчити всю кухню ремесла і піднятися у внутрішній службовій ієрархії.
Не тільки подорожі
Частенько далекі від турбізнесу люди сприймають роботу в ньому як можливість за рахунок працедавця об'їздити весь світ. Звичайно, специфіка такої діяльності передбачає, що професіонал повинен особисто знати товар, який продає. Часто фірми організовують для своїх співробітників робочі відрядження для знайомства з роботою місцевих готелів. Крім того, працівники бюро подорожей мають можливість купувати дешеві путівки, які до звичайних споживачів, як правило, не доходять.
В той же час майбутні турменеджери повинні ясно розуміти, що їхня праця складатиметься не лише і не тільки з цікавих екскурсій і романтичних зустрічей на тлі морського заходу, але і з прозаїчної паперової роботи, а також із спілкування з клієнтами, які дуже часто пред'являють організаторам подорожей ті або інші претензії.
В сезон відпусток вам, швидше за все, доведеться регулярно засиджуватися в офісі і працювати по вихідних, годинами стояти в чергах у візові відділи посольств. Вам належить навчитися зберігати спокій в конфліктних ситуаціях, а також мистецтву підбору потрібного психологічного ключика до різних людей, адже зазвичай дохід турменеджера залежить від кількості проданих турів.
Перші кроки і кар’єрні горизонти
Найчастіше професію менеджера з туризму хочуть отримати ті люди, на кого вплинув якийсь життєвий приклад. Прикладом для наслідування могли стати батьки, друзі і просто чужі люди. Непросто залишатися байдужим, спостерігаючи, як хтось пожинає плоди постійних досягнень. У великих туристичних фірмах відрядження закордон для персоналу - явище рядове і досить часте, навіть – рутинне, плюс зарплата на таких позиціях - висока.
Хороші шанси влаштуватися на роботу в солідну туристичну компанію мають випускники профільних вузів і професіонали з досвідом практичної роботи. Часи, коли на посаду турменеджера охоче брали випускників шкіл, минули. Втім, і без спеціальної підготовки можна почати кар'єру в цьому бізнесі, влаштувавшись на одну з низових позицій. Через кілька сезонів, трохи набравшись досвіду, ви зможете зробити наступний крок службовими сходинками.
І все-таки спеціальна освіта і хороше знання іноземної мови серйозно полегшать вам пошук перспективного службового місця. Та і на певний рівень роботи вийти набагато простіше, коли ти добре розумієш, як функціонує твій бізнес.
Що ж стосується кар'єрних висот, то для здібного професіонала вони необмежені. З досвідом роботи з'являються корисні зв'язки, власні напрацювання, розуміння, як найкоротшим шляхом вирішити те або інше завдання. Природно, професійний багаж підвищує ринкову вартість спеціаліста і його шанси піднятися службовими сходинками. Причому цінний працівник завжди може перейти в перспективнішу компанію, якщо відчуває, що на нинішньому місці роботи йому вже нецікаво. Особливо вражаючу кар'єру можна зробити в крупній компанії, в якій є програма розвитку працівників. З часом багато менеджерів, що знайшли себе в цій професії, освоїли технологію самостійного просування туристичних напрямів, відкривають власний бізнес.
Повернутися назад