МАШИНІСТ БАШТОВОГО КРАНА
Зміст роботи:
Виконує підйомно-транспортні, навантажувально-розвантажувальні роботи: підйом, переміщення, навантаження, розвантаження, транспортування деталей, вузлів, блоків тощо. Контролює правильність використання стропальником вантажозахватних пристосувань, якість строповки. Слідкує за показниками приладів (показники вантажопідйомності, креномір тощо) і сигнальними жестами стропальника. Знайомиться із записами у спеціальному журналі, перевіряє технічний стан крана (механізми, гальма, канати, підкранові дороги). Відповідно до присвоєної кваліфікації машиніст працює з вантажами різної маси. До п'яти тонн - кранівник четвертого розряду. Складні та різні монтажні роботи з підйомом вантажу масою до 25 тонн - фахівці шостого розряду. Працює у дві зміни, а в умовах безперервного технологічного процесу - у три зміни; працює на висоті, в приміщенні або на відкритому повітрі, переважно у складі бригади. Зв'язок із стропальником і монтажником здійснюється за допомогою гучномовних пристроїв. До роботи допускаються особи не молодші 18-ти років. До професійних «шкідливостей» відносяться несприятливі мікрокліматичні умови, пов'язані з впливом погодних умов і відсутністю достатньої теплоізоляції кабіни; вібрація, шум, перепади освітленості, вимушена робоча поза.Спеціаліст повинен знати:
Правила техніки безпеки; правила строповки (закріплення) вантажів; правила знакової і звукової сигналізації.Професійно важливі риси:
• фізична витривалість;• хороша координація рухів;
• висока тактильна чутливість;
• точний окомір (лінійний, кутовий, динамічний);
• хороша зорово-моторна координація;
• хороший слух;
• висока концентрація і розподіл уваги.
Медичні протипокази:
захворювання• вестибулярного апарату;
• органів зору (використання окулярів не допускається);
• слуху;
• серцево-судинної системи (гіпертонічна хвороба, виражені захворювання судин нижніх кінцівок);
• нервової системи, епілепсія;
• опорно-рухового апарату.
Шляхи здобуття професії:
Коледжі, ПТУ, курси.Скрізь, де ведеться будівництво житлових будинків, промислових споруд, працюють машиністи баштового крана. Баштовий кран використовується для монтажу будівель із збірних конструкцій, а також для вантажно-розвантажувальних робіт. Баштові крани можуть піднімати вантажі масою до 50 тонн на висоту до 60 метрів. Управляти краном можуть як чоловіки, так і жінки.
Основними виробничими операціями, що виконуються машиністом, є: пересування крана, поворот його навколо своєї осі, підйом і опускання вантажу. Усі ці операції машиніст здійснює за допомогою натискань на рукоятки управління, що знаходяться в кабіні крана. Рухи машиніста характеризуються точністю зусиль, що додаються до органів управління, плавним перемиканням швидкостей. Робота машиніста дуже напружена, увага його постійно зосереджена на виконуваних операціях. Найбільшої концентрації воно досягає під час строповки (прикріплення вантажу) і відриву його від землі. Машиніст в умовах значної віддаленості повинен правильно сприймати і розуміти сигнали стропальника. При переміщенні вантажу машиніст утримує у полі зору не лише ці сигнали, але і роботу сусідніх машин. Всі ці дії пред'являють високу вимогливість до зорового сприйняття машиніста, здатності точно оцінювати просторове розташування предметів.
Щоб забезпечити безперебійну роботу усіх механізмів крана, машиніст ретельно проводить його технічний огляд, змащування механізмів, бере участь у профілактичному ремонті.
Оскільки машиністові доводиться здійснювати щоденні підйоми і опускання, працювати на великій висоті і обмеженій площі, він повинен мати хороше здоров'я, бути фізично витривалим.
Сучасні баштові крани відрізняються високою надійністю. Вони забезпечені пристроями, які страхують життя людини від нещасних випадків. Це різного роду обмежувачі, які автоматично припиняють роботу крана при неправильних діях машиніста. Робота кранівника знаходиться під контролем диспетчерських служб, цілодобово чергують ремонтні бригади.
Кабіна машиніста опалюється. За несприятливих погодних умов (грозі, сильному вітрі) робота припиняється. Працює машиніст у 2-3 зміни.
Повернутися назад