МАРКШЕЙДЕР
Загальна характеристика професії:
Спеціаліст з будівництва підземних споруд.Посадові обов’язки:
Основним завданням маркшейдера є організація будівництва підземних споруд (метрополітенів, тунелів, підземних переходів), а в деяких випадках і наземних з урахуванням правил технічної експлуатації і положень зі збереження природних ресурсів і довкілля. Враховуючи особливості ґрунту, течію підземних вод і безліч інших чинників, маркшейдер визначає, що, де і як потрібно будувати. Для того, щоб розпочати будівництво будь-якої підземної споруди, маркшейдер повинен ознайомитися з проектними кресленнями, накреслити план роботи і ознайомити з ним бригаду підлеглих. йому робітників. Він повинен вміти виконувати всі розбивочні і геодезичні маркшейдерські роботи з дотриманням технології, що забезпечує своєчасний і надійний післяопераційний контроль. Він також здійснює розбивку проектних осей в підземних і наземних спорудах, розтин і установлення перших прорізних кілець, укладання колії в тунелі. Бере участь у монтажі щита (вертикального колодязя, від якого і розпочинається будівництво тунелю), геодезичних роботах з укладання залізничної колії в тунелях і розбивочних роботах при зведенні штучних споруд. На цьому діяльність маркшейдера не завершується — в процесі будівництва він здійснює спостереження за деформуванням споруд і геодезичний контроль за ходом будівництва, дотриманням геометричних параметрів проекту тощо. Діяльність маркшейдера відбувається у специфічних, іноді екстремальних умовах. Проведення підземних робіт потребує дотримання строгого технологічного режиму, а також виконання правил техніки безпеки. Організація заходів безпеки повністю лежить на працівнику, від цього залежить життя, у прямому розумінні слова, цілої групи людей. Фахівці працюють в організаціях з будівництву тунелів і метрополітенів на посадах: змінний дільничний маркшейдер, технік-маркшейдер, технік-геодезист.Професійно важливі риси:
• висока відповідальність за виконання безпосередніх функцій;• уважність;
• комунікабельність;
• фізична витривалість;
• відмінна витримка і самодисципліна;
• уміння організувати людей і здійснити контроль за їхньою діяльністю.
Кваліфікаційні вимоги:
Середньо-спеціальна або вища освіта. Спеціальність — транспортне будівництво, топографо-геодезичні роботи, маркшейдерський робітник.Слово «маркшейдер» походить від німецького MARK - "кордон" та SHEIDEN -"розділяти". Маркшейдерія – галузь гірської науки і техніки, що полягає у веденні просторово-геометричних вимірів (маркшейдерських зйомок) у надрах землі і на відповідних ділянках її поверхні з подальшим зображенням їх на планах, картах і розрізах при гірських і геологорозвідувальних роботах. Саме таке визначення дає нам словник іноземних слів. Як вважають самі спеціалісти, маркшейдер – це штурман підземних глибин, який прокладає курс до підземних скарбів.
Окрім вище згаданих, в обов’язки маркшейдерів входять також монтаж устаткування, перевірка підйомного комплексу, спеціальні зйомки об'єктів, вивчення родовищ корисних копалини тощо. Усі зйомки наносять на спеціальні креслення, які професіонали називають не картами, а планшетами.
Для маркшейдера багато роботи і на земній поверхні. Робота геодезиста дуже схожа на роботу маркшейдера, але є і свої особливості. Маркшейдер може також працювати і у будівництві. Жодне серйозне будівництво не обходиться без геодезиста. І найголовніше, геодезист приходить на будівельний майданчик першим. Саме він точно встановлює місце розташування майбутнього будівельного об’єкта. Враховувати доводиться іноді міліметри – адже під землею розташовано безліч підземних комунікацій: зв'язок, електричні кабелі, водопровід, газопровід, каналізація і все це на різній глибині.
Багато хто відноситься до маркшейдерів з деякою недовірою – прийшли, пошаманили і, дивишся, щось у них вийшло таке, про що і не підозрювали. І прилади у них дивні – нівеліри, строкаті рейки з шашечками, теодоліти, тахеометри і багато ще різних приладів. А скільки таких приладів, про існування і сферу застосування яких взагалі мало хто знає.