Юридичні консультації

Prev Next
 

Мануальний терапевт

298.jpg
Мануальний терапевт - лікар, який займається лікуванням хребта, м'язів і суглобів, впливаючи на них руками. Від лат. manus - рука; грец. therapeia - лікування.
Особливості професії
Мануальна терапія - система впливу руками для лікування хребта, суглобів, порушень у системі м'язів, внутрішніх органів. Мануальна терапія включає як відносно жорсткі, так і м'які прийоми впливу. М'який вплив називають остеопатією. Тому мануальний терапевт і остеопат – це, по суті, одна і та ж спеціальність. (Остеопатія: від грец. Osteon - кістка + pathos - хвороба.)
Не лише мануальний терапевт впливає на тіло руками, але і масажист. Але ці дві професії не порівняні одна з одною ані за рівнем кваліфікації, ані за силою впливу на організм. Так, мануальний терапевт працює руками, як і масажист. Однак масажист працює лише з м'якими тканинами: розминає, розтирає, погладжує або постукує. Він не має права впливати на хребет або суглоби, щось «вправляти» або «ставити на місце».
Маніпуляції на хребті, в тому числі на шиї, може проводити лише мануальний терапевт (в народі такого лікаря називають мануальником).
Мануальний терапевт - це, по-перше, дипломований невропатолог або ортопед. І вже потім - майстер лікування руками. Перед тим, як розпочинати лікування, потрібно обстежити хворий орган. Оглянувши хворого, розпитавши про скарги, лікар призначає додаткові дослідження. Наприклад, рентген. Лише отримавши знімок або висновок рентгенолога, мануальний терапевт може розпочати терапію. Тому ніколи мануальний терапевт (якщо він не шарлатан) не працює окремо від медичного закладу.
Для позитивного результату потрібно декілька сеансів. Виправити проблему за один раз часто виявляється неможливим.
Головний девіз будь-якого лікаря: не зашкодь! Тому мануальник уникає надмірних, небезпечних впливів. Багато сучасних фахівців віддають перевагу найбільш м'яким, остеопатичним методикам. У процесі роботи лікар стежить за самопочуттям пацієнта.
Коли людині потрібна допомога мануального терапевта?
Як показує практика, протягом усього життя. Остеопатичне лікування може знадобитися навіть немовляті, якщо, наприклад, в процесі появи не світ у нього зсунулися шийні хребці. Щораніше йому нададуть допомогу, то менше проблем з судинами голови у нього буде потім.
Далі, в процесі життя, у людини накопичуються проблеми опорно-рухового апарату. І багато з них пов'язані з хребтом. Тому до мануальника приходять і молоді, сповнені сил люди, і літні, у кого проблеми можуть ускладнюватися остеопорозом.
Особливо дбайливо мануальний терапевт працює з маленькими дітьми і літніми. До них він застосовує максимально м'які техніки.
Головне завдання мануального терапевта - налагодити біомеханіку хребта, м'язів, кісток і зв'язок. Порушення цієї біомеханіки позначається на роботі і мозку, і внутрішніх органів. А це означає, що робота мануального терапевта має значення для всього організму.
Мануальник може допомогти людині, якщо м'язи перетискають судини або відбувається защемлення нерва, при викривленні хребта, грижі хребетних дисків тощо. Звичайно, одними лише мануальними методами позбавити людину від хребетної грижі можна. Але лікар може розвантажити ту частину хребта, де вона утворилася.
Окрім того, лікар-мануальник може позбавити від багатьох хвороб, які, на перший погляд, жодним чином не пов'язані з ортопедичними чи хребтовими проблемами. Серед них - хвороби ендокринної, дихальної, травної систем. Це теж пов'язано з проблемами іннервації, проходження лімфи і кровопостачання органів.
Організм людини - дуже складна та збалансована система, у якій має значення кожна «дрібниця». Наприклад, до хвороби внутрішнього органу може призвести зсув хребців, який розвинувся через неправильну поставу. А травма пальця на нозі здатна зіпсувати ходу, що, в свою чергу, призведе до артрозу тазостегнового суглоба.
Лікар-мануальник може з’ясувати першопричини і пояснити людині, на що звернути увагу, щоб хвороба не поверталася. На жаль, можливості мануальної терапії не безмежні. Іноді вилікувати хворого можна тільки за допомогою операції. Хірургічним лікуванням хребта займається нейрохірург.
Робоче місце
Мануальні терапевти працюють у лікувально-діагностичних центрах, спеціалізованих клініках (у тому числі, приватних).
Важливі риси
Професія мануального терапевта потребує дуже чуйних сильних рук, схильності до роботи руками у поєднанні з хорошою пам'яттю, здатністю все життя поповнювати свої знання. Також в цій професії дуже важливі почуття відповідальності та впевненості у своїх силах, тому що одна невірна дія мануальника може дуже дорого коштувати людині.
Знання та навички
Як кажуть самі фахівці, мануальним терапевтом можна стати тільки з діючого лікаря-невролога або ортопеда. Він повинен не тільки глибоко розуміти фізіологію й анатомію людини, але і володіти методиками діагностики, лікування, вміти «читати» рентгенограми тощо. І звичайно, він повинен досконало володіти прийомами мануальної терапії.
Де навчають
Щоб отримати професію мануального терапевта, потрібно закінчити медичний виш, отримати спеціальність невропатолога або травматолога-ортопеда. І тільки на базі цих спеціальностей можна опанувати мануальну терапію й отримати відповідний диплом.
Повернутися назад