Купажист - співробітник, який відповідає за змішування вихідних продуктів у певній пропорції для отримання найкращого смаку. Зазвичай вважається, що купажист працює з вином. Але виноробство - лише один із варіантів цієї професії.
Особливості професії
Купажування - це з'єднання декількох сортів продукту в одне ціле. Отримана суміш називається купажем. Купажування проводять з однією метою - домогтися найкращих смакових якостей.
Купажування застосовують у виноробстві, виробництві чаю, кави, соків, меду, тютюну тощо.
Наприклад, деякі сорти віскі представляють собою з'єднання понад 40 інших сортів віскі багаторічної витримки. Чайна композиція може включати понад 20 сортів чайного листа. Купажування соків означає, що до 80% основного соку додаються 20% соків-поліпшувачів.
Розробка рецептури, схеми купажу - творчий процес. Він означає дегустацію вихідних матеріалів, експерименти з різними пропорціями, нові дегустації, хімічний аналіз результатів і, нарешті, вибір найбільш вдалого варіанту.
На великих підприємствах цим займається технолог. Купажист отримує від технолога рецептуру купажу, за якою і працює. Наприклад, для отримання лимонаду купажист закладає, заливає до купажного чану необхідні інгредієнти: сироп, воду, лимонний екстракт. Коли все змішується, потрібно перевірити, чи відповідає склад заданій формулі. Для цього беруть пробу і відправляють до лабораторії на аналіз і дегустацію.
Часто купажист сам бере участь у проведенні аналізу та оцінці смаку (лаборант-купажист). Хоча, як правило, процес купажування контролює група професійних дегустаторів. Якщо є відхилення від заданого результату, купаж виправляють. Якщо все в порядку, відправляють його на подальшу обробку.
Деякі напої, наприклад, лікери, потребують неодноразової фільтрації. На деяких підприємствах нею також займається купажист. Потім напої знову аналізують.
Іншими словами, купажист - не важливо, працює він на чаєрозважувальній фабриці або випускає лимонад, - відповідає за те, щоб результат відповідав заданому стандарту.
Купажист - це робоча посада. Проте з неї може розпочати свою кар'єру і молодий фахівець-технолог.
У європейському розумінні купажист (майстер-купажист) відповідає не лише за дотримання рецептури, а й за її розробку. Він займається дегустацією, підбирає необхідну сировину, визначає пропорції тощо. Імена деяких купажистів відомі далеко за межами фірм, де вони працюють. Наприклад, Даніель Тібо працював над створенням шампанських вин у компанії Шарль Хайдсік (Charles Heidsieck). І коли у 2002 році він помер, у виноробній пресі написали, що з його трагічною смертю. Шампань втратила одного з найбільших майстрів-купажистів XX століття.
Робоче місце
Купажист працює на виробництві алкогольних напоїв, соків, тютюнових виробів, на чаєрозважувальних фабриках тощо.
Важливі риси
Професія купажиста передбачає відповідальність, акуратність, охайність. Окрім того, купажистові необхідний розвинений нюх, здатність розрізняти відтінки смаку.
Алкоголізм можна вважати протипоказанням до цієї професії, особливо якщо працювати доводиться з алкоголем.
Знання та навички
Купажистові потрібно знати основи виробничого процесу, технологію складання купажу за заданим рецептом, володіти методикою простих хімічних аналізів, дегустації. Окрім того, потрібно вміти вести технічну документацію, користуватися обладнанням та усувати незначні несправності.
Де навчають
Багато компаній-виробників самі проводять навчання купажистів для своїх підприємств.