Юридичні консультації

Prev Next
 

Кризовий менеджер

273.jpg
У великих компаніях кризис-менеджер - спеціаліст, який знижує фінансові ризики підприємства, попереджає щодо можливих втрат і вміє утримати компанію на плаву, якщо ситуація все ж таки вийшла з-під контролю. Втім, в Україні штатна посада кризового менеджера на фірмах рідкість. У нашій країні кризовим менеджером зазвичай називають антикризового (або арбітражного) керівника, призначеного судом на збанкрутілі підприємства, щоб їх відновити або грамотно розпродати майно, яке залишилось.
Специфіка професії
Антикризове керівництво на підприємстві зустрічають завжди з побоюванням, завжди в штики. Борги, незадоволені співробітники, прихована війна з тими, хто довів підприємство до банкрутства, зіткнення взаємовиключних інтересів різних сторін - звичні умови для цього фахівця.
Посадові обов'язки
Найперше завдання кризового менеджера - допомогти фірмі відновитися. Коли підприємство запускає у виробництво новий товар або укладає велику угоду, воно свідомо йде на ризик. І згодом трапляється так, що витрати виявляються невиправданими, і підприємство потрапляє у складне становище. Тоді кризовий менеджер - фахівець найпершої потреби. У таких випадках важливе вміння швидко знайти компроміс між кредиторами і боржниками, вирішити усі поточні питання для підтримки виробництва і не допустити банкрутства. Кризовий менеджер повинен досконально знати антикризові методи, мати досвід роботи з договорами, вміло проводити оцінку майна і фондів. Як правило, кризовий менеджер працює разом з логістом, аудитором, економістами і юристами для більшої ефективності. Специфіка роботи передбачає і наявність відповідних особистісних рис. Уміння правильно оцінити ситуацію і швидко знайти вірне рішення дуже цінується у цій професії. Разом з тим важливі і такі риси, як тактовність у поєднанні з наполегливістю, оперативность і точністю дій.
Кризовий менеджер виявляє проблеми підприємства, якими б вони не були: у зовнішніх або внутрішніх чинниках, у стосунках з «верхами» (владою) або «низами» (співробітниками підприємства від топ-менеджерів до простих робітників), в легальному, юридично «сірому »або кримінальному полі.
Оцінювати ситуацію доводиться у малознайомій компанії, тому необхідно аналізувати величезний обсяг інформації, яку попередньо потрібно зібрати з різних джерел. Навіть якщо керівництво і співробітники компанії не намагаються приховати важливі деталі (а часто трапляється і така поведінка), складнощів менше не стає - багато речей здебільшого виявляються просто не формалізованими належним чином.
Місце роботи
Арбітражний керівник має статус вільного підприємця, але зобов'язаний входити в одну із так званих саморегульованих організацій (некомерційних партнерств) - саме сюди і звертаються кредитори підприємства-боржника з проханням надати їм фахівця.
Особисті риси
Кризовий менеджер - людина зі сталевими нервами, холоднокровна, урівноважена, стримана, об'єктивно мисляча у напружених ситуаціях.
Плюси і мінуси
Професія кризового менеджера накладає відбиток на характер. Нестандартність ситуацій, що виникають в процесі керівництва кризовим підприємством, формує так звану управлінську мудрість. Необхідність бути переконливим в переговорах з кредиторами, боржниками, місцевою владою і федеральними органами, зі співробітниками підприємства і членами власної команди сприяє підвищенню терпимості до чужої думки, розвиває стриманість, самоконтроль і уміння залишатися незалежним у власних судженнях. Таким рисам навчити неможливо, вони приходять з досвідом.
Одним словом, кризовий менеджер - професія не для сентиментальних людей.
Процедури фінансового оздоровлення передбачають жорсткі рішення і дії щодо підприємства та його співробітників. За сухої фразою «зниження витрат» – скорочення зарплат, урізання соціальних пільг і, нарешті, звільнення «зайвого» персоналу.
Кар'єра
Власники підприємств, перелякані перспективою втратити свій бізнес, на зарплаті зазвичай не заощаджують.
Освіта
Вища економічна освіта, спеціальність “Антикризове управління”. Необхідний 3-4-річний практичний досвід, у тому числі і управління. Цей термін може скоротити, якщо відразу після закінчення інституту і здачі кваліфікаційного іспиту пройти стажування в одному з професійних об'єднань антикризових керівників, наприклад, в Союзі менеджерів і антикризових керівників, Гільдії керівників тощо.
Повернутися назад