Юридичні консультації

Prev Next
 

Іконописець

119.jpg
Іконописець (ізограф, образопісец, писар іконний) - живописець, який спеціалізується на створенні ікон.
Особливості професії
Православна ікона - священне зображення, виконане в рамках у традиції східного християнства, що символізує образ Ісуса Христа, Богородиці, будь-якого святого чи події зі Священної або церковної історії.
З точки зору мистецтвознавців, ікона - це витвір християнського (головним чином, православного) станкового живопису культового призначення.
З точки зору богослов'я, матеріал і техніка виготовлення значення не має.
Церква регламентує лише зміст, композицію, колір і світло, атрибути святих. Тому ікони можуть бути мозаїчними, вишитими, литими, різьбленими й т.п. Усі вони можуть бути священними зображеннями, мають однаковий зміст, призначення, і створювали їх часто одні й ті самі майстри.
Ікона - витвір церковно-літургійного мистецтва.
З точки зору православного богослужіння, вона має таке саме значення, що й Євангеліє. Найбільш ранні ікони, що збереглися до нашого часу, створені в VI столітті у Візантії. Художні принципи православної ікони після століть утвердилися у вигляді канонічних норм.
У 1551 році Стоглавий Собор сформулював ці норми. Еталоном канонічності тоді ж проголошені ікони Андрія Рубльова. Хоча це не виключає різноманітності іконописних стилів (шкіл), що склалися в різних місцевостях.
За церковною традицією, іконописець, на відміну від художника, розглядається не як автор конкретного образу, а як провідник божественної істини. У православ'ї існує особлива богослужбова форма посвячення в іконописці, чого немає для представників ремесел, які працюють для потреб церкви.
Сьогодні інтерес до православної ікони зростає. Багато храмів будуються та відновлюються. Для цього потрібні підготовлені іконописці.
Робоче місце
Робоче місце іконописця - іконописна майстерня.
Важливі якості
Іконописець - не просто ремісник, який опанував іконописною технікою. Ця професія вимагає покликання, релігійної обдарованості (а вона є не у всіх). А також здатності до самозречення: далеко не кожен живописець може утримати свою творчу натуру в заданих рамках. Крім того, це служіння вимагає від людини благочестивого, несуєтного способу життя.
Знання та навички
Крім майстерності художника та знання законів іконопису, майстер повинен знати історію ікони, розуміти її символічне і богословське значення.
Де вчать
Вищу іконописну освіту можна отримати в деяких православних вишах. Крім того, вчитися на іконописця можна в іконописній школі або на курсах. Деякі іконописні школи навчають майбутніх майстрів із самих азів. У цьому випадку від вступників не потрібно мати будь-яку художню підготовку.
Повернутися назад