Гувернер - спеціаліст, який забезпечує індивідуальний догляд, виховання та освіту в сім’ї дитини віком від трьох до десяти років (до закінчення початкової школи), тому працює у сфері діяльності “людина - людина”.
Соціальне замовлення на професію виникло у зв’язку з невідвідуванням дітей дошкільних закладів та груп продовженого дня, а також з доцільністю здійснення індивідуального виховання обдарованих дітей, дітей з девіантною поведінкою (поведінка, що відхиляється від норми), хронічними захворюваннями.
Завдання та обов'язки
Забезпечує догляд, оздоровлення, режимні процеси, вивчення і всебічний розвиток особистості дитини, її здібностей. Задовольняє інтелектуальні та емоційні потреби дитини, готує її до виконання необхідних соціальних ролей (зокрема, до навчання у школі), у разі потреби - захищає її життя, честь і гідність, використовуючи ефективні методи, засоби і форми роботи. Виховує у дитини повагу до батьків, жінки, культурно-національних, духовних, історичних цінностей країни, країни походження, дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
Готує вихованців до свідомого життя в дусі взаєморозуміння, запобігає вживанню ними алкоголю, наркотиків, іншим шкідливим звичкам, пропагує здоровий спосіб життя. Безпосередньо працює з батьками, надає їм консультаційну допомогу з питань навчання, виховання, розвитку їхньої дитини.
Гувернер надає кваліфіковану допомогу під час підготовки дитини до навчання у школі, в період адаптації до нового шкільного режиму або допомагає учням, які відстають у навчанні.
У процесі навчання та виховання гувернер навчає і розвиває здібності дитини, навчає навикам самостійної роботи, забезпечує загальнокультурний розвиток дитини.
Гувернер спостерігає, як розвивається дитина, спілкується з батьками, може надати їм консультаційну допомогу з питань виховання та навчання. За бажанням батьків може також зайнятися корекцією поведінки дитини, звітує перед ними про досягнуті результати. Під час роботи несе повну відповідальність за життя та здоров'я дитини.
Для оволодіння професією гувернера потрібні ґрунтовні знання з мови, літератури, історії, географії, біології. Окрім того, він повинен знати вікову психологію, педагогіку, бути освіченою, ерудованою людиною з чіткою дикцією та приємним тембром голосу, важливо мати комунікативні та організаторські здібності, добре розвинену пам'ять та увагу, здатність до емпатії (розуміння почуттів інших). Важливо також бути охайним, акуратним, приємним у спілкуванні, доброзичливим, спостережливим, схильним до виховної роботи.
Робота пов’язана з великим емоційним напруженням (необхідністю пристосуватися до характеру дитини, вимог батьків, укладу сім'ї) і потребує доброго здоров'я.
Медичними протипоказаннями для роботи гувернером є туберкульоз, інфекційні захворювання шкіри. А також не допускаються до роботи особи з тяжкими розладами функцій нервової, серцево-судинної, травної систем, рухового апарату, епілепсією, стійкими розладами слуху та зору, порушенням мовлення.
Отримати професію можна у навчально-курсових комбінатах, професійно-технічних училищах, коледжах. Перепідготовку за професією “гувернер” можна здійснити або за кошти служби зайнятості, або за власні кошти слухача, який має базову вищу освіту відповідного напряму, без вимог до стажу роботи. При навчанні проводиться фахове стажування на робочому місці за програмами, розробленими викладачами.
Гувернер працює у приватних осіб, може організувати агенцію з надання педагогічних та виховательських послуг зацікавленим батькам або навіть організаціям, діяльність яких пов’язана з дітьми.