Юридичні консультації

Prev Next
 

ГРІНКІПЕР

204.jpg
Грінкіпер – це спеціаліст з догляду за спортивним газоном. Назва цієї професії пішла від англійського “green keeper”, що дослівно можна перевести як «охоронець зелені». Обов'язок грінкіпера — підтримувати спортивні газони в належному стані. У нашій країні такі фахівці займаються головним чином полями для гольфу, хоча на Заході вони також доглядають тенісні корти, майданчики, де грають у футбол, регбі, хокей на траві і бейсбол.
Грінкіпери на гольф-полях – це вища категорія агрономів, які повинні володіти цілим комплексом агрономічних знань для створення газонів, що відповідають найжорсткішим вимогам, які пред'являються до гольф-полів.
Першими грінкіперами ставали просунуті любителі або кращі гравці в гольф, професіонали Шотландії і Англії. У 1865 році в клубі London Scottish Club працював грінкіпером Віллі Данн, який випустив першу книгу, що була присвячена догляду за гольф-полями.
Перша поява терміну «грінкіпер» датується 1888 роком, коли Віллі Ферні з Toronto Golf Club написав: «грінкіпер, клубний майстер, гольф-професіонал». Зверніть увагу – саме в цій послідовності, яка відображає важливість професії для нормального функціонування гольф-клубу.
В давнину основним обов'язком грінкіпера було «скликати гравців на обід і міняти розташування лунок». Перші грінкіпери не володіли ні технікою, ні знаннями для правильної експлуатації поля. Першим офіційним грінкіпером вважається Том Моріс, відомий як перший «охоронець зелені» (Keeper of the Green). Існує два основних правила грінкіпінга, які збігаються з основними правилами природних наук – правильне спостереження і правильні висновки. Це основа успішного догляду за спортивним газоном. Перед винесенням якої-небудь ухвали грінкіпер повинен розглянути всі чинники і умови, за яких виникла проблема і тільки потім агротехнічними прийомами виправляти ситуацію.
Взагалі облаштуванням зон для гольфу займається гольф-архітектор, а в обов'язки грінкіпера входять лише посів, поливання і стрижка трави. Ну і, звичайно, догляд за газоном. Виходить, що, удобрюючи і підстригаючи траву біля свого дачного будиночка, будь-хто може назвати себе грінкіпером? Зовсім ні. Цей працівник повинен знати всі тонкощі своєї професії. Скажімо, висота зеленого покриття на ділянках строго регламентована і її слід підтримувати на встановленому рівні. Крім того, не всі рослини здатні прижитися на спортивному полі, а тому даний службовець зобов'язаний знатися на видах газону і необхідних добривах. До речі, в кожній частині гольф-поля висаджують певний різновид трави: на грін (невеликий майданчик з лункою) має бути один сорт, на ті (стартова ділянка) — інший, на фервей (основна зона) — третій.
Секрет успішного грінкіпінга – понизити несприятливі для рослин ґрунтово-кліматичні умови і створити ідеальні умови для формування здорового, з глибокою кореневою системою газону. Є думка, що якісні гріни можна вирощувати, проводячи внесення лише азотних добрив, систематичну аерацію шару і топдрессинг газону піском або компостом, що просіює. У давнину основним добривом на газонах була зола, яку отримують від спалювання деревини. Навіть сьогодні, коли ми маємо величезний вибір мінеральних добрив з різним співвідношенням елементів живлення, з азотом тривалої дії і іншими компонентами, зола є одним з кращих добрив для спортивних газонів.
Не дивлячись на велику кількість нової техніки, сама суть заходів, які проводять грінкіпери, багато років тому і сьогодні не змінилася. Перші шотландські грінкіпери дуже вірили в ефективність ручного проколювання зелені вилами для аерації газону. Сучасний аератор Verti-drain робить теж саме, але виконує цю роботу швидше і якісно. Давно минули часи, коли на гольф-полі можна було декілька днів не зустріти жодного гравця. Зараз грінкіпери вимушені дуже рано вставати, щоб виконати всі роботи до відкриття поля для гравців. «Я зможу підтримувати поле в ідеальному стані, якщо лише я вижену всіх гольфістів» – говорять грінкіпери.
Необхідно виключити неефективні заходи щодо догляду за газоном, триматися подалі від гри і гравців, починати раніше працювати, уникати необґрунтованого руху грінкіперськой техніки по фервеям.
Здавна існує два основні напрями розвитку сучасного грінкіпінга – англійський і американський. Це дві головні школи, які борються за право першості в області догляду за спортивними газонами. Вони характеризуються різними підходами із багатьох аспектів обслуговування.
Існує приказка – «Не можна грати в гольф на футбольному полі». Хороший агроном може володіти достатніми знаннями про вирощування сільськогосподарських культур і знаннями про інші види спорту на траві, але він нічого не знає про гольф. Чому газон на гольф-полі особливий? Перша і головна причина – в жодному з видів спорту результат не залежить настільки від якості газону, як в гольфі. Дійсно, в футбол і регбі можна грати на брудному полі, крикетний майданчик взагалі може не мати трави. З гольфом все навпаки. Потрібно чітко розуміти, що догляд за грубим газоном (Coarse Turf) набагато простіший, ніж догляд за тонким газоном (Fine Turf).
Гравці асоціюють якість газону на гольф-полі з його кольором. Проте не зелена трава – не означає мертва. Декілька годин рясних опадів або зрошування можуть відновити колір газону. Ще гірше, ніж засуха – перезволоження газону, чим страждає безліч американських гольф-полів. Ніколи не потрібно вести охоту за кольором газону, особливо з використанням азотних добрив. Восени потрібна мінімальна кількість азоту, інакше можна спровокувати найнебезпечніші хвороби газону.
Повернутися назад