Завданням бек-офісу є документальне оформлення і супровід операції, укладеної трейдер компаній - контрагентів (фронт-офіс). У низці українських компаній фахівці бек-офісу займалися також скупкою цінних паперів у фізичних осіб. Бек-офіси, таким чином, є в банках, інвестиційних компаніях та інших організаціях, що здійснюють операції на ринку цінних паперів. Залежно від об'ємів і оборотів подібної організації бек-офіс може нараховувати від трьох до п'ятнадцяти чоловік. Робота бек-офісу ведеться відповідно до нормативних документів ФКЦП (Федеральної Комісії з Цінних Паперів). Відповідно, кожен фахівець цього відділу повинен знати і суворо дотримуватися цих вимог.
Що ж входить у безпосередні обов'язки фахівців бек-офісу?
По-перше, фахівець бек-офісу веде журнал реєстрації операцій, оформляє договори купівлі-продажу цінних паперів певного емітента. По-друге, за укладеним договором потрібна перереєстрація цінних паперів, тобто передача прав власності від продавця до покупця. Цю процедуру на основі передавального розпорядження в реєстрі тримача цінних паперів також веде фахівець бек-офісу. Він же оформляє передавальне розпорядження або при укладенні договору, або безпосередньо в реєстрі цінних паперів. Після перереєстрації і отримання документа, який підтверджує права нового власника на пакет акцій (виписка), фахівець бек-офісу повинен проконтролювати процес розрахунку компанії покупця з компанією-продавцем.
Слід відзначити, що найменша неточність в оформленні документів може слугувати мотивом для визнання операції недійсною і послужити причиною серйозних збитків компанії. Ринок цінних паперів почало трусити з літа 1998 року, а 17 серпня наступив "крах". До цього часу фахівці бек-офісу могли віднести себе до "середнього класу". Їх зарплати залежно від посади і обов'язків коливалися в межах від $500 до $2000. Як і в будь-якій новій сфері діяльності, перед молодим фахівцем відкривалися значні можливості кар'єрного зростання.
Робота полягає у забезпеченні безперервного документообігу на підприємстві. Будь-яка фондова компанія займається купівлею-продажем цінних паперів. Для виконання операцій оформляють договори закупівлі-продажу ЦБ. Належне оформлення цих документів, їхнє своєчасне підписання, виконання і є основним завданням.
ФАХІВЕЦЬ бек-офісу веде переписку з контролюючими органами: Державною комісією з ЦП, Державним комітетом фінансового моніторингу. До його обов'язків входить контроль всіх змін в законодавстві у сфері роботи з цінними паперами, забезпечення виконання вимог усіх законодавчих актів (ліцензійні умови, правила торговців цінними паперами), складання відправлення звітності торговця цінними паперами і хоронителя цінних паперів. Це контроль щоденний постачань і оплат за цінні папери, виставляння цінних паперів, прийом їх від контрагентів через депозитарну систему, ведення журналів операцій, відправлення нерегулярної звітності торговця і хоронителя на дату виникнення. Так само до обов'язків відноситься контроль за ідентифікацією клієнтів, переписка з комітетом фінансового моніторингу, інформування їх про угоди, що можуть бути пов'язані з відмиванням грошей.
Освіта
Для України - вища економічна або вища юридична. Плюс обов'язково потрібно одержати сертифікат з професійної діяльності. Щоб одержати сертифікат, потрібно провчитися 2 тижні в інституті, що має акредитацію і здати іспит, що складається з тестів і співбесіди. Сертифікати бувають: із торгівлі цінними паперами, депозитарної діяльності, управління активами, адміністрування недержавних пенсійних фондів.
Велика частина фахівців бек-офісу після проходження короткострокових курсів навчалася своїй справі безпосередньо на робочих місцях.
Робочий день
Робочий день дуже часто ненормований. Але все залежить від стану ринку. Вся робота починається з того, що бухгалтер і хоронитель дають виписки з рухами по рахунках: розрахунковому й у цінних паперах. У журналі операцій потрібно відзначати всі оплати і постачання, виявляти боржників. Потім йде перевірка занесених в журнал угод. Треба розробити договори, відправити їх контрагентам електронною поштою, стежити за підписанням. Виставляти і приймати цінні папери по угодах у депозитарній системі, відправляти реєстри, заносити всі операції в журнал хоронителя. За результатами всіх виконаних операцій за попередній день, формувати список закритих угод, перевіряти і відправляти їх в Держкомісію і біржу. Звичайно, до всього цього додається пошта, факси, переговори, виклик клієнтів тощо.
Характеристика співробітника
Фахівець бек-офісу повинен бути відповідальним й уважним, а також організованим, дисциплінованимі комунікабельним.