Юридичні консультації

Prev Next
 

ЕЛЕКТРИК

ЕЛЕКТРИК
Загальна характеристика професії
Відповідальний за функціонування і підтримування в робочому та безпечному стані побутового і промислового електроустаткування.
Посадові обов'язки
Налагодження, монтаж, експлуатація промислового і побутового електроустаткування, силових пристроїв і електронних систем управління. Повинен знати основи електротехніки, електроніки і автоматики, прикладну механіку. Професійно важливі якості: розвинене технічне мислення, швидка реакція, хороший зір з правильним кольоросприйняттям, акуратність, уважність, організаторські і комунікативні здібності.
Кваліфікаційні вимоги
Професійна технічна освіта.
Характеристика роботи
Електрики встановлюють, обслуговують і слідкують за справністю електромереж і електроустановок. Їхніми робочими завданнями є монтаж, наладка і обслуговування електроустаткування і електропроводки. Під обслуговуванням в широкому сенсі слід розуміти діяльність, спрямовану на утримання електроустановок у робочому стані. Сюди відносять: увімкнення, управління, моніторинг і техобслуговування електрообладнання та установок. Робочі завдання виконуються в різних будівлях і спорудах – промислові підприємства, школи, лікарні, житлові будинки, бізнес-центри тощо.
Електрики встановлюють, налагоджують і перевіряють електроустановки і електроустаткування, електропроводку (сукупність дротів і кабелів) та інше електрообладнання. Вони вибирають матеріали, що встановлюють і методи установки, виявляють і усувають несправності і пошкодження, проводять роботи, спрямовані на обслуговування і утримання в електроустаткування. При виконанні своїх робочих завдань вони керуються діючими і загальноприйнятими нормативними документами, стандартами та інструкціями.
Основні посади: електрик з монтажу (електромонтажник), електрик з обслуговування і електрик з ремонту (електрик-ремонтник).
Електромонтажник проводить в будівлях і спорудах монтажні роботи. Електрик з обслуговування забезпечує роботу електроустаткування і утримання його в робочому стані. Електрик-ремонтник ремонтує несправне електроустаткування.
Умови праці
Електрики працюють як під відкритим небом, так і в приміщеннях, а також в інших нестандартних умовах – на висоті, в тунелях, в різних виробничих приміщеннях тощо.
Іноді робота вимагає чималих фізичних зусиль і напруження. Часто електрики повинні працювати стоячи або постійно пересуватися. Крім того, ця робота небезпечна, внаслідок чого електрик повинен добре знати ризики, пов'язані з виконанням робіт.
У своїй роботі електрик застосовує відповідне спорядження, матеріали, інструменти, устаткування і механізми.
Робочий час електромонтажника залежить від графіка роботи на об'єкті, електрика з обслуговування – від графіка роботи підприємства. В більшості випадків електрики працюють 40 годин на тиждень, понаднормова робота оплачується окремо. Роботи можуть проводитися також вночі і у вихідні. Також можуть бути екстрені виклики.
Професійні умови та передумови
Робота електрика вимагає професійних знань, уміння читати технічну документацію, діяти згідно неї та складати її, знання електроматеріалів, принципів роботи електроустановок і устаткування, а також вимірювальних пристроїв. Електрик повинен строго дотримуватися основним загальноприйнятих вимог культури та безпеки.
Електрик повинен знати електроматеріали і основи електротехніки, автоматики, технології монтажу і обслуговування електроустановок. Крім того, також він повинен знати загальні основи будівельної техніки і будівельних конструкцій, електровимірювання і виробництво, передачу, розподіл і споживання електроенергії.
До переліку спеціальних знань слід віднести:
    - низьковольтні (до 1 kV) внутрішні електроустановки,
    - низьковольтні (до 1 kV) зовнішні електроустановки (в тому числі лінії),
    - середньовольтні (1–40 kV) електроустановки (в тому числі лінії),
    - високовольтні (більше 40 kV) електроустановки (в тому числі лінії),
    - електроприводи (в тому числі підйомні і транспортні приводи), релейний захист та автоматика, системи слабого струму, системи зв’язку, охоронні,
комп’ютерні та інші системи.
Існує 5 ступенів кваліфікації електриків:
    - електрик I ступеня знає загальну монтажну техніку, електрообладнання і деталі, матеріали та інструменти та вміє їх застосовувати в монтажній роботі. Він може брати участь в простих операціях з обслуговування;
    - електрик II степені монтує, налагоджує і перевіряє електроустановки і електроустаткування, електропроводку і електрообладнання, у тому числі вибирає встановлювальні матеріали і методи установки, виявляє і усуває прості несправності і проводить дії, спрямовані на обслуговування і забезпечення робочого стану електроустаткування;
    - професійні знання, вміння та досвід електрика III ступеня дають змогу вибирати, монтувати, налагоджувати і перевіряти електроустаткування, електропроводку і електрообладнання; проводити обслуговування і утримання в робочому стані електроустановок, а також виявляти і усувати несправності.
Працівник, який має кваліфікацію електрика III ступеня, передає свої професійні знання і вміння молодшим робітниками і учнями. Він керує робочою групою, відповідає за розподіл ресурсів і планування, контролює результати роботи інших.
Професія електрика передбачає наявність зорової пам'яті, логічного мислення, координування і узагальнення, відповідальності та готовності до співпраці. Електрик періодично проходить перевірку стану здоров'я, а також перевірку знань щодо правил техніки безпеки.
Споріднені професії
Спорідненими професіями є: електрик-автоматик, монтажник низьковольтного устаткування, механотронік.
Додаткова інформація
Для електриків передбачений спеціальний робочий одяг, засоби праці і необхідні умови на робочому місці. Людині, яка працює електриком, іноді передбачено службовий автомобіль.