ДИЗАЙНЕР-ВЕРСТАЛЬНИК
Зміст праці
Створення поліграфічних макетів, компонування текстового і графічного матеріалу відповідно до ескізів, набір і корекція тексту, підготовка макету до друку. Саме результати їх діяльності визначають зовнішній вигляд газет, журналів і рекламної продукції.Спеціалісту необхідні знання:
в області дизайну і поліграфії, володіння графічними і текстовими редакторами, базова комп'ютерна грамотність.Функціональні обов’язки
Основне завдання верстальника – грамотна швидка верстка і компонування матеріалу відповідно до ескізу макету. Верстальник відповідає за відповідність файлу-макету поліграфічним вимогам і вносить коректорські правки. Посадові обов'язки верстальників можуть сильно розрізнятися залежно від компаній, в яких вони працюють. Інколи в їх завдання входить прийняття замовлення, набір тексту, перевірка плівок, виконання функцій системного адміністратора, але в крупних організаціях фахівці мають вужчий круг обов'язків.Залежно від характеру завдань, що виконуються, можна виділити два типи функціонала:
Ідеальний. Верстальник збирає з готових ілюстрацій і тексту закінчене видання згідно з посторінковим планом верстки, наданим редакцією (арт-директором або випускаючим редактором).
Поширений. Посторінковий план верстки існує, тексти заздалегідь готові, але з ілюстраціями верстальник працює сам – відбирає, готує, виробляє дрібну ретуш. Потрібно мати на увазі, що верстка періодичних видань (журналів, газет і т. п.) в деякій мірі відрізняється від відповідної роботи з рекламною брошурою або іншими виданнями, що не мають регулярного випуску. При верстці періодики процес максимально автоматизований і вимагає від верстальника високої швидкості роботи як з текстом, так і з ілюстраціями. Загальну концепцію оформлення диктує випускаючий редактор видання, а верстальник є лише виконавцем ідей в рамках загальної концепції оформлення.
При верстці неперіодичних видань, часто рекламного призначення, верстальник може підключати свої дизайнерські навики, оскільки існує можливість вибору в оформленні макету. Така діяльність цікавіша, але вимагає від фахівця наявності перш за все знань в області композиції і дизайну, а також художнього смаку і відчуття міри.
Навики роботи
Верстальник-початківець повинен володіти такими навиками, як:• базова комп'ютерна грамотність;
• володіння програмами верстки: як правило, Adobe Indesign, рідше – Quarkxpress і Adobe Pagemaker;
• грамотність і хороша зорова пам'ять. Кожна помилка, яку він виловив самостійно, скорочує кількість коректур і читань. Системи автоматичного коректування і перевірки правопису не вихід – вони дуже часто помиляються.
Досвідченому дизайнеру-верстальнику мають бути властиві наступні уміння:
• технічно грамотна і швидка робота в основних програмах верстки;
• робота з растровими і векторними графічними редакторами, такими як: Photoshop, Illustrator, Coreldraw;
• здатність знаходити нові ідеї, розробляти план видання;
• володіння художнім смаком;
• знання класичної типографіки;
• володіння ретушшю і кольорокорекцією;
• наявність базових знань з додрукарської підготовки макетів.
Додатковим плюсом для претендента, особливо в невеликій компанії, буде володіння комп'ютером на рівні системного адміністратора високого рівня, а також базова художня освіта. Крім того, поступальний розвиток інформаційної галузі приводить до того, що фахівець має бути завжди в курсі нових прийомів і методик роботи.
Плюси та мінуси професії
Безперечним плюсом професії є творчий характер роботи, що дозволяє вчитися у багатьох талановитих людей. Крім того, за ситуації, коли замовник лише у загальних рисах уявляє, яким має бути видання, але не має ні плану верстки, ні готових текстів, ні ілюстрацій, спеціаліст може повною мірою реалізувати свої художні здібності. Ще одним кроком в кар'єрі стане перехід в дизайнери, арт-директори і більд-редактори – ці професії оплачуються вище.Плюсом можна також рахувати високу затребуваність представників цієї професії на ринку праці, можливість роботи в домашніх умовах і відносно непоганий рівень заробітної плати кваліфікованого фахівця.
Серед мінусів можна виділити ненормований робочий день (коли потрібно здавати термінове замовлення), малорухливий характер роботи і високий рівень відповідальності.
Професійно важливі якості:
• креативність, творчий склад особистості;• розвинений естетичний і художній смак;
• добре розвинене образне мислення;
• посидючість, акуратність.
Шлях до отримання професії
Раніше верстальниками найчастіше ставали набірники, зараз – випускники спеціалізованих комп'ютерних курсів, ВУЗів, ліцеїв, творчо настроєні самоуки, а інколи секретарі, що навіть перекваліфіковувалися, офіс-менеджери, системні адміністратори. Окрім цього, в професію приходять люди, що цікавляться комп'ютерами. Проте останнім часом широке поширення ПК і стрімке збільшення числа користувачів приводять до того, що, освоєння програм, що надихнули легкістю, версткою починають займатися ті, хто не має базових знань технічних процесів і основ дизайну, а це у свою чергу негативно впливає на якість технічної і візуальної складових видань.Повернутися назад