Друк |  Закрити вікно

ДЕГУСТАТОР

ДЕГУСТАТОР
Дегустатор - фахівець із сенсорного аналізу (дегустації) харчової, тютюнової та парфумерної продукції. Незважаючи на схожість професійних функцій, фахівці з дегустації відрізняються один від одного. Наприклад, ціль дегустатора їжі полягає не лише у тому, щоб зробити пробу і дати оцінку тому або іншому блюду, але також уміти оцінювати блюда і напої у «ланцюжку» споживання. Парфумерний дегустатор перевіряє те, як розкриваються аромати, як вони видозмінюються при нанесенні на шкіру, одяг, волосяний покрив тощо.
Для недосвідчених професія дегустатора здається завидним заняттям - нескладним і приємним. Тим часом, окрім знань, вона потребує спеціальних інструментів, відповідної атмосфери, особливих рис характеру. Навіть, якщо говорити про дегустацію у непрофесійному змісті, щоб відчути напій, парфум тощо, потрібні ті ж характеристики й умови. Як у житті: можна тонути в повсякденності, а можна щодня буденні речі перетворювати у подію - це залежить лише від нас. Так і з дегустацією: зусилля, витрачені на пізнання, будуть винагороджені. Але із застосуванням деяких навичок це задоволення буде повнішим і глибшим.
Світ ароматів – неймовірно великий і дивний. Наші органи нюху дуже чутливі та можуть розрізнити аромат, джерело якого настільки мале, що навіть лабораторне устаткування ледь його знайде. Наші аналітичні здібності теж неймовірні: людина може розрізнити до 10000 запахів, а у вині, парфумах утримуються дуже сильні та різноманітні ароматичні речовини. Фахівці намагаються позначити аромати на асоціативному рівні - щоразу в дегустаційних замітках можна побачити як повсякденні, так і досить екзотичні визначення. Знайти точне визначення непросто. Нас оточують сильні, але уніфіковані синтетичні запахи, що надходять від дезодорантів, освіжувачів повітря, мила, кондиціонерів для білизни, кремів - їхня розмаїтість коливається від «свіжого лимона» до «морозної свіжості».
Cпецифіка роботи дегустатором
Правила проведення дегустації досить жорсткі: сюди не допускаються сторонні, виключені різкі запахи (сигаретний дим, друкарська фарба, дезодорант, одеколон). Сам дегустатор в день роботи не використовує ніякого парфуму, не п'є кави, не їсть солодкого, гострого, солоного.
Види діяльності:
    - участь у дегустаціях;
    - дотримання встановлених правил дегустації (за кілька днів і безпосередньо в день дегустації заборонено споживати продукти з визначеним смаком, користуватися парфумами);
    - підготовка і надання документальної звітності (в основному при роботі на виробництві).
Місця роботи:
    - сфера харчової промисловості;
    - заклади громадського харчування;
    - тютюнові й алкогольні підприємства;
    - парфумерні компанії.
Професійні навички:
    - знання правил підготовки і проведення дегустацій;
    - знання особливостей приготування продукції, що дегустується;
    - бажано володіння іноземною мовою (бажано французькою і англійською)
Особисті риси:
    - зосередженість;
    - проникливість;
    - хороша пам'ять;
    - жива уява.
Додаткові особливості
Професію дегустатора можна отримати на спеціальних курсах, у ВУЗах подібної спеціальності немає. Однак бажаючі можуть вивчитися на інженера-технолога, а потім вибрати потрібну галузь - харчова, тютюнова, парфумерна або інша промисловість.
Зарплата і перспективи професії дегустатора
На підприємствах харчової промисловості молодому фахівцеві запропонують оклад не менше $650. Найперспективніші дегустатори пропонують свої послуги зарубіжним фірмам. Досвідчений фахівець заробляє до декількох тисяч доларів на місяць.
Друк |  Закрити вікно