Юридичні консультації

Prev Next
 

БРОКЕР

БРОКЕР
БРОКЕР (від англ. broker - «маклер») – окрема особа (або фірма), що спеціалізується на посередницьких біржових операціях; за що отримує винагороду у вигляді певного відсотка від суми операції.
Професія брокера для нас досить нова. Враховуючи, що перші біржі з'явилися в нашій країні близько восьми років тому, першим працівникам біржі доводилося практично всьому вчитися самостійно, словом, на своїх помилках. На початку 90-х кількість різних бірж нестримно збільшувалася, нові напрями в економіці привертали увагу величезної кількості людей, як професіоналів, так і новачків.
Якщо пригадати 1992-93 роки, то ледь не в кожній студентській групі можна було зустріти людей, які або працювали брокерами, або мали яке-небудь відношення до роботи на біржі. Пізніше кількість торговельних майданчиків почала так само стрімко скорочуватися, як спочатку зростала. Вони змінили свою орієнтованість з товарного ринку на ринок фінансових інструментів. Інформація про курс долара на міжнародних торгах стала настільки ж звичною, як прогноз погоди на завтра. У цей період остаточно почала формуватися професія брокера як професійного посередника, що працює на фінансовому ринку.
Поряд з валютною біржею активно розвивалися фондові і ф'ючерсні біржі. Нестримно зростав ринок боргових зобов'язань. Для роботи у фінансовій системі було потрібно все більше фахівців високого рівня. З'явилася велика кількість шкіл і курсів, брокерів різних напрямів, що займаються підготовкою. Також виникла система державного ліцензування брокерської діяльності. Так, наприклад, брокер не може працювати на фондовому ринку без спеціального атестата. Для здобуття цього атестата необхідно скласти досить складний іспит з економічних дисциплін. Брокери, що працюють на валютних і ф'ючерсних біржах, також проходять курси підготовки і отримують відповідні сертифікати. Навчанням брокерів зазвичай займається сама біржа. Але навіть наявність всіх сертифікатів не гарантує працевлаштування.
Робота брокера в основному полягає в тому, що в біржових торгах він безпосередньо представляє інтереси клієнтів, тобто за їхніми дорученнями він виставляє заявки на купівлю або продаж того або іншого фінансового інструменту (боргові зобов'язання, акції, ф'ючерсні контракти, валюту) за певною ціною і здійснює операції з іншими брокерами або з біржею залежно від типу інструмента і торговельної системи. В основному операції здійснюються на рахунок клієнта, і брокер може не мати безпосередньої фінансової зацікавленості в ціні, за якою здійснюються дані операції. Але в реальній ситуації взаємостосунки брокера і клієнта можуть складатися по-різному, і в разі зацікавленості брокера виникає ґрунт для різних зловживань і фінансових махінацій. Так, в країнах з розвиненою економікою відомі багаточисельні судові процеси над брокерами, які ухитрялися обдурювати своїх клієнтів на мільйони доларів.
Там розвинена серйозна система контролю за діяльністю брокерських фірм і біржових посередників. Багато клієнтів самі, як брокери, беруть участь у біржових торгах і здійснюють операції безпосередньо на свій рахунок. Зазвичай таких брокерів називають трейдерами. Але в економічній практиці слово трейдер частенько означає те ж, що і брокер. Так, на фондовому ринку людей, що безпосередньо укладають операції з акціями, прийнято називати трейдерами.
Взагалі спрямованість фондового ринку на іноземних клієнтів наклала і певний відбиток на вимоги, що пред'являються до даної професії. Як правило, окрім хорошої реакції, пам'яті та вміння швидко орієнтуватися в ситуації на ринку, однією з основних вимог є хороше знання іноземних мов. Не завадить також і хороше знання математичних дисциплін. Брокерові також непогано мати міцні нерви, витримку і вміння спілкуватися з людьми. Це знадобиться у спірних ситуаціях, які дуже часто виникають на біржі. Так, у своїх помилках багато клієнтів готові, в першу чергу, звинувачувати брокера, і це частенько призводить до серйозних конфліктів. Тому багато фірм стараються якнайчіткіше регламентувати процедуру спілкування брокерів і клієнтів.
Зараз на основних світових біржах введена електронна система торгівлі, і брокери вводять свої заявки в торговельну систему з комп'ютера. Хоча раніше на біржах були «торги з голосу», де брокери голосно викрикували свої заявки, і оператор вводив їх в торговельну систему. На лондонській ф'ючерсній біржі донині торги проводяться без використання комп'ютерів, і брокери спілкуються мовою жестів, здійснюючи операції безпосередньо один з одним. Схожа система існує і на товарній біржі Чикаго. «Голосова» система торгів приваблює перш за все своєю відвертістю, можливістю контролювати правильність виконання заявок і відсутністю різного роду махінацій.
Варто зазначити, що всі крупні біржі в різні часи розорялися або переживали фінансові складнощі, але, не дивлячись на це, в економіці з'явилися професіонали, що знаються на ситуації на ринку і здатні надавати брокерські послуги на високому рівні.
Брокер може працювати як на фіксованому окладі, так і на відсотку від операцій. До кризи фіксована зарплата брокера коливалася в діапазоні від $500 до $2000.
Страховий брокер
Основне завдання страхової компанії - розробити страховий продукт (страхові послуги) і вигідно його продати.
Завдання страхувальника – вибрати ту страхову компанію, яка максимально задовольняла б його потреби при мінімальних витратах. Але на якій із сотні страхових компаній краще зупинити свій вибір? Як грамотно провести переговори і найвигідніше для себе укласти договір страхування? Або як гарантовано отримати страхову виплату при настанні страхового випадку?
Усі ці питання – в компетенції страхового брокера. Таким чином, ми бачимо, що страховий брокер – навіть не стільки посередник між страховою компанією і клієнтом-страхувальником, скільки особистий професійний представник і гід клієнта на страховому ринку.
Митний брокер
Митний брокер – це учасник зовнішньоекономічної діяльності, вибраний декларантом (замовником) для надання посередницьких послуг з митного оформлення товарів (сплатити митні збори тощо) і перевізного транспорту.
Митний брокер повинен уміти надавати послуги зі здійснення всіх операцій з митного оформлення: декларування товарів та їх пред'явлення; представлення митному органу необхідних документів і додаткових відомостей; сплата ПДВ, акцизів, митних зборів, а також операції, пов'язані із здійсненням митного контролю при експортуванні та імпортуванні товару.
Кредитний брокер
Кредитний брокер – посередник між банком і клієнтом. У деяких країнах Європи і в США кредитні брокери перейшли на новий рівень і буквально перетворилися на кредитні відділення банків. В Україні цей бізнес відрізняється від європейського. Чим займається український кредитний брокер: в першу чергу, маючи в своєму розпорядженні інформацію по всіх кредитних програмах, що діють, і будучи фахівцем співробітник компанії підбирає найбільш оптимальний кредит. Другий етап - це оформлення, той хто стикався, знає, скільки часу займає збір паперів, а потім очікування рішення банку. Брокер робить це настільки швидко, на скільки це можливо, а інколи і швидше. Ну і найголовніше – це знижки. Через кредитного брокера проходить безліч клієнтів, і тому банки, страхові, агентства нерухомості і автосалони згодні робити знижки для клієнтів компанії.
Іпотечний брокер
Банки щороку прагнуть зробити все доступнішими умови іпотечного кредитування, але сам процес підготовки документів для здобуття іпотечного кредиту залишається таким же складним.
Необхідно підготувати масу документів, що при нинішній бюрократичній системі означає втрату нервів і величезної кількості часу. Ось тут на допомогу і прийде іпотечний брокер. Спеціально навчені люди візьмуть на себе питання по збору всіх документів, вибору оптимальної пропозиції по іпотеці тощо.