Юридичні консультації

Prev Next
 

БОРТІНЖЕНЕР

БОРТІНЖЕНЕР
Бортінженер - член екіпажу повітряного судна, що контролює роботу деяких систем під час польоту.
Бортінженер - особа, що здійснює контроль за експлуатацією й усуненням несправностей на борту лайнера.
Залежно від типу повітряного судна (складності й обсягу роботи) у складі екіпажа може бути посада бортового механіка, техніка або інженера. Також на деяких літальних апаратах у складі екіпажу присутні борттехніки і бортінженери з більш вузькою спеціалізацією, наприклад, борттехнік з АДУ (авіадесантного устаткування, на транспортних машинах) або бортовий інженер з електроустаткування (Іл-20РТ - літак телеметрії). У деяких випадках частина функцій бортінженера покладена на бортових операторів.
Посадові обов'язки
Працює у цивільній авіації. Керує двигунами, шасі і силовими системами по команді командира. Усуває несправності авіаційної техніки, які виникають у польоті і доступні для усунення у відповідності з посібником з експлуатації повітряного судна даного типу. Контролює усунення несправностей і правильність оформлення документації, наявність на борту аварійно-рятувальних засобів, палива, олії, рідин і газів. Інформує командира про несправності.
Перед тим як підняти повітряне судно у небо, бортінженер проводить ретельну перевірку. Тут необхідні хороші знання пристрою гідравлічних і електричних систем літака і двигунів, силових установок повітряних суден. Контролювати ситуацію на борту під час польоту бортінженерові допомагають прилади, компаси й автопілоти, дисплеї, а також авіаційне електронне устаткування. Щоб двигун працював злагоджено, фахівець стежить за подачею палива та роботою паливної системи. Також йому необхідно знати кисневі, гідравлічні, пневматичні і водовідштовхувальні системи.
У військовій авіації
Фахівці інженерно-технічного складу, що пройшли спеціальну підготовку і придатні до льотної роботі за станом здоров'я.
Типові обов'язки:
Перевіряє перед польотом стан силових установок і систем літака, контролює заправлення його паливом. У польоті - контролює роботу СУ, паливної апаратури, систем енергопостачання і життєзабезпечення. Від грамотності дій бортінженера залежить виконання завдання польту і безпечне його завершення.
Характеристика співробітника
Робота бортінженера - це постійна відповідальність за життя усього екіпажу. Тут необхідна хороша пам'ять, уважність і оперативність. Робота бортінженера - це складний процес, що включає не тільки перевірку літака до вильоту й у процесі польоту, а й надання допомоги у вирішенні проблем пасажирів. Тому стресостійкість, комунікабельність і коректність необхідні цьому фахівцеві.
Професійно-важливі риси професії "Бортінженер":
    - здатність розрізняти відхилення параметрів процесів від заданих значень;
    - увага до деталей;
    - розвинутий обсяг уваги (здатність одночасно сприймати кілька об'єктів);
    - аналітичність мислення;
    - предметність (орієнтованість на об'єкти реального світу та їхні ознаки) мислення;
    - оперативна пам'ять на умовні позначки (знаки, символи, плани, схеми, графіки);
    - нормальне перенесення динамічних фізичних навантажень;
    - збереження працездатності в умовах барометричних коливань;
    - уміння вирішувати проблемні ситуації у короткий термін.
Рівень освіти професії "Бортінженер"
Для оволодіння професією "Бортінженер" необхідна вища професійна освіта. Професії навчають авіаційні технічні вузи.
Спеціальності: літальні апарати; повітряна авіація; технічна експлуатація авіаційних електросистем і пілотажно-навігаційних комплексів; технічна експлуатація літальних апаратів і двигунів.